Son Debbağ ve Anadolu'nun tabakaları Sergisi

"Kuşadası'nın Son Debbağı Tuğrul Kutucu ve Anadolu'nun Karatabakları" fotoğraf sergisi, 23 Haziran Çarşamba günü saat 18.30'da Kuşadası Belediyesi İbramaki Kültür ve Sanat Galerisi'nde açılacak.

Son Debbağ ve Anadolu'nun tabakaları Sergisi Türkiye-Dünya

Gazeteci Lütfü Dağtaş'ın belgesel çalışmasına dayalı olarak gerçekleştirdiği "Kuşadası'nın Son Debbağı Tuğrul Kutucu ve Anadolu'nun Karatabakları" fotoğraf sergisi, 23 Haziran Çarşamba günü saat 18.30'da Kuşadası Belediyesi İbramaki Kültür ve Sanat Galerisi'nde açılacak.

Sergi dolayısıyla ayrıca Lütfü Dağtaş, Tuğrul Kutucu ile Kuşadası'nda tarihsel geçmişi söz konusu geleneksel zanaat dallarından birisi olan deri işleme üzerine söyleşi yapacak. Gazeteci Lütfü Dağtaş, söz konusu sergi ile ilgili olarak şu bilgiyi verdi:

"Deri işleme ve deriden eşya yapımı Anadolu coğrafyasının en eski zanaatlarındandır. Deri işleyen zanaatkarlara debbağ, tabak, karatabak, sepici adı verilmekteydi. Zanaatın bu varsıl tarihi geçmişi içersinde Kuşadası'nın yeri de son derece önemlidir. Sayın Tuğrul Kutucu, Kuşadası'nın son debbağı idi. Kendisini 1990'lı yıllarda, derici bir İtalyan dostum sayesinde Kirazlıköy yolu üzerindeki tabakhanesinde tanımıştım. Ardından son derece gurur duyduğum bir dostluğumuz oluştu. Yine 1990'lı yıllardan beri bugün artık izi yitmiş olan karatabaklık üzerine belgesel çalışmamı da aynı süreç içersinde yapmıştım. İbramaki Sanat Galerisi'ndeki sergi ve söyleşi bunun üzerine olacak."
Kuşadası Belediye Başkanı M.Esat Altungün ise, "Kuşadası'nın, tarihsel kimlik barındıran mesleklerinden dericilik konusunda bu sergiyi açarak, yitirdiğimiz bir meslek kolunu yeniden anacağız. Amacımız Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisinde kültürel mirasımızla ilgili anılar, belgeler, bilgileri oluşturmaktır. Kentimizin mesleğindeki duayeni Sayın Tuğrul Kutucu'yu bu vesile ile sevgi ve saygı ile selamlamaktan onur duyuyoruz. Kendisine uzun ömürler diler, yaşamında gösterdiği başarılı çalışmalar için kutlarım" dedi.

Sergi 23 Haziran'da açılacak ve 6 Temmuz'a dek açık kalacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 782
Bu Ay : 5148
Toplam : 5148

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom