Çarpıcı İlahiyat Fakültesi Açıklaması

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en az 20 bin din görevlisine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Çarpıcı İlahiyat Fakültesi Açıklaması Malatya Eğitim

Üniversitelerarası İşbirliği Programı (ÜNİP) 27 üniversiteden katılımla İnönü Üniversitesi'nin ev sahipliğinde başladı. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde başlayan Üniversitelerarası İşbirliği Programı Toplantısına Adıyaman Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Rize Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden rektör ve enstitü müdürlerinin katılımı ile yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ÜNİP Genel Sekreteri Prof. Dr. İsmail Özdemir "ÜNİP protokolü, Programa katılan üniversitelerin ön lisans ve lisans eğitim-öğretiminde yapacakları işbirliği, öğretim üyelerinin lisansüstü eğitim-öğretim programlarında görevlendirilmesi esasları ile ortak lisansüstü eğitim-öğretim programlarına kayıt olacak öğrenci, öğretim yardımcısı, okutman ve öğretim görevlilerinin belirlenmesi esaslarını; ortak bilimsel ve teknolojik araştırma-geliştirme projelerinin hazırlanması esaslarını; bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler alanlarında yapılacak ortak çalışmalarla ilgili esasları kapsar" dedi.

"İLAHİYAT FAKÜLTELERİNE DESTEK VERİLMELİ, BİZ ÖĞRENCİLERİMİZİ ARAPCA ÖĞRENSİNLER DİYE ŞAM'A GÖNDERDİK"

Toplantıda konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, "Belli konulardaki güvenlik birimleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en az 20 bin din görevlisine ihtiyaç olduğunu ve bunu eğer devletin kurumları bu ihtiyacı karşılamaz ise kimlerin bu ihtiyacı karşılamak için doldurduğunu biliyoruz. O acıdan da asli görevlerimizden bir tanesi de gerçekten İlahiyat Fakültelerini standardın üzerine çıkartmaktır. İnönü Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilkkez yabancı dil öğrenimini, Arapça dilini öğrenmek üzere, İlahiyat Fakültesi öğrencilerini Suriye'nin Şam'daki üniversitesine gönderdi. Bu din öğretimi değil, dil öğretimidir. İllkez Türkiye'de bir İlahiyat Fakültesi, Arapça dil öğrenimini bu şekilde komşumuz olan ve ana dili Arapça olan bir ülkede öğretme yoluna gitmiştir. bu programlarımız bundan sonrada devam edecektir" dedi.
İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne, şuanda Ergnekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski rektör Prof. Dr. Fatih Hilimoğlu döneminde 8 yıl süreyle öğrenci alımı yapılmamıştı. Mevcut rektör Prof. Dr. Cemil Çelik döneminde,İlahiyat Fakültesine öğrenci alımına yeniden başlanıldı.

"TOPLUMLA DOKU UYUŞMAZLIĞINIZ YOKSA, VATANDAŞ KATKI VERİYOR"

Rektör Prof. Dr. Çelik, "Malatyalı işadamları bize destek vermeye başladılar. Ek bütçe ile aldığımız bütçe 25 milyon TL'dir, yaklaşık olarak Malatyalıların bu yılki üniversiteye verecekleri katkı 15 milyon TL olacaktır. İlahiyat Fakültesi'ni Malatya Park adlı işletmenin sahibi olan Malatyalı iş adamı grubu yapıyor, Turgut Özal Tıp Merkezi'nin yanına 108 kişilik konukevinin temelini 20 Haziran'da atacağız. İlköğretim okulumuzu bir işadamımız yapıyor, ilçelerimizin büyük şehirlerdeki dernekleri ve iş
adamaları Meslek Yüksekokullarını yapmaya başladılar. Bu niye önemli. Bakın bu çok önemli? Toplumla eğer doku uyuşmazlığınız yoksa, toplumu kucaklıyorsanız, yanlış anlamayın toplumun düzeyine düşmeyi kast etmiyorum, toplumdaki insanlar elinizi uzattığınızda bir sıcaklık duyuyorlarsa, katkı vermeye başlıyorlar" dedi.

"VATANDAŞ ÜNİVERSİTEYE KIŞLA OLARAK GÖRMEMELİ"
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, "Vatandaş üniversiteleri tamamen kışla şeyi ile görmemesi lazım. Bir çok gelişmiş ülkede insanlar yürürken, üniversitenin alanına giriyorsunuz ve hiç fark etmiyorsunuz. bizde etrafı çitlerle felan çevriliyor, bekçilerle felan korunuyor. Umarım bizde o düzeylere kavuşuruz" şeklinde konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 299
Bu Ay : 2843
Toplam : 2843

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom