Çalık, Kadın Özgürlüğü Konferansı'nda!

MALATYA (İHA) - AK Parti Malatya Milletvekili, TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı ve Avrupa Parlamenter Forumu (EPF) Yönetim Kurulu Üyesi Öznur Çalık, ABD'de yapılan "2. Küresel Kadın Özgürlüğü Konferansı" ve Kanada'da gerçekleştirilen "Altıncı Yıllık G

Çalık, Kadın Özgürlüğü Konferansı'nda! Malatya Haber

Çalık'ın Kanada'nın Ottawa'da kentinde Asya, Afrika, Arap ülkeleri ile Amerika ve Avrupa'dan Parlamenterlerin katılımlarıyla gerçekleştirilen "Altıncı Yıllık Global Parlamenterler Zirvesi"nde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ve İsrail'in yapmış olduğu hukuksuz saldırıdan dolayı resmi olarak özür dilemesi ve sorumluların cezalandırılmasını talep eden deklarasyonu okuyarak İsrail'i kınadı.

Toplantılarla ilgili bilgiler veren Öznur Çalık "Türkiye'nin de gündeminde bulunan Milenyum Kalkınma Hedeflerinin Çocuk ölümlerinin azaltılmasını öngören 4. maddesi ve Anne sağlığının iyileştirilmesini öngören 5. maddesi ile ilgili bugüne kadar ki çalışmalarla, önümüzdeki dönemde bu konularla ilgili dünyanın çeşitli bölgelerindeki proje ve çalışmaların etüt edildiği son derece önemli toplantılar gerçekleştirildi. Temel önceliği Parlamenterlerin katılımıyla görünürlüğü ve farkında olmayı sağlamak ve üslendiği rol icabı dünyanın her yerinde anne ve çocuk ölümlerinin azaltılması, gençlerin, özellikle yeni nesillerin yetişmesinde son derece kilit öneme sahip kız çocuklarının sağlık hizmetlerine evrensel erişimin temin edilmesi ile ilgili çalışmalar değerlendirildi.

Ayrıca anne ve çocuk sağlığını her düzeyde siyasi öncelik yapmak ve yasama sürecindeki çalışmalarla daha fazla kaynak aktarımı, daha iyi işbirliği ve koordinasyonun sağlanması için belirlenen yol haritası görüşüldü. Gündemdeki konularda son derece ciddi ilerlemeler sağlayan ve çalışmalar yapan Türkiye'nin, ülke programında sağlık konusunu nasıl ve ne gibi yollar izleyerek öncelikli hale getirdiğini ve kaydettiği ilerlemeleri diğer ülke parlamenterleriyle paylaştık. Umut ediyorum ki önümüzdeki dönemde diğer ülkelerdeki çalışmalarla Anne ve çocuk sağlığı konularında küresel anlamda ciddi mesafeler kat edilecektir" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 440
Bu Ay : 6420
Toplam : 6420

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom