CHP MYK'da tartışma

CHP de ortalık toz duman. Kılıçdaroğlu, adayım. Sav, destekliyorum. Özyürek, Sav istifa etsin. Chp Myk, Baykal geri dönsün dedi.

CHP MYK'da tartışma Türkiye-Dünya

CHP Merkez Yönetim kurulu üyesi Savcı Sayan, MYK'da tartışma çıktığı iddialarına ilişkin, "MYK'da tartışma olması doğal, biz görüşlerimizi ifade ettik" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre, Genel Sekreter Önder Sav, toplantının başlamasından yaklaşık 1,5 saat sonra toplantıdan ayrıldı ve odasına dönerek kendisini ziyarete gelen bazı il başkanları ile görüştü.

Sav'ın ayrılmasından sonra toplantı, bir süre daha devam etti.

Toplantının bitmesinin ardından, MYK Üyesi Savcı Sayan, gazetecilerin toplantıda Genel Sekreter Sav ile aralarında tartışma çıktığı ve Sav'ın toplantıyı bu yüzden terk ettiği şeklinde bilgi aldıklarını ifade ederek, "doğru olup olmadığını sormaları üzerine" Komployu kim yaparsa karşıyız, sorun Kılıçdaroğlu sorunu değil, olayı o kadar küçümsemeyin, MYK'da tartışma olması doğal, biz görüşlerimizi ifade ettik" dedi.

Bu arada MYK toplantısında eski Genel Başkan Deniz Baykal'a "dön çağrısı" yapılması yönünde bir eğilim olduğu öğrenildi.

SAV'A İSTİFA ÇAĞRISI

CHP MYK toplantısından sonra basının karşısına geçerek açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, CHP'ye karşı sistemli bir komplo yürütüldüğünü ve bunun sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu iddia etti.

Komplonun hedefinin cumhuriyetin temel değerlerinin savunucusu olan CHP'yi etkisizleştirtimek olduğunu belirten Özyürek, "CHP bu oyunları bozmak için birlik içinde hareket etmek zorundadır. Baykal'ın deneyimlerine bu dönemde ihtiyaç duyulmaktadır" dedi.

"Baykal'ın yapılacak olan kurultayda yeniden genel başkanlığa getirilmesinin zorunluluk olduğuna inanınoyuruz" diyen Özyürek, "kurultayımızda bütün partilerimizi bu bilinçle hareket etmesini istiyoruz" diye konuştu.

Özyürek, Önder Sav'ı kastederek, "Kuruldaki üyelere danışmadan bu konuda görüş açıklaması yüzünden görevcen çekilmesini istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Özyürek, kurultayımızın olgunluk içinde geçmesi gerektiğini partililere hatırlattı.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında, 22-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olağan kurultayda genel başkanlığa aday olacağını açıklamıştı.

“AÇIKLAMALARIM EZBER BOZMUŞ OLABİLİR”

CHP Genel Sekreteri Önder Sav olarak Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verdiğini ifade eden Sav, sözlerini şöyle sürdürdü:
“CHP olarak bizi içine çekmek istenen komplolardan, CHP'ye kurulmak istenen tuzaklardan, CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal'a yapılan tertibi, CHP olarak üstlenerek bu komplolara karşı mücadelemizi içinde bulunduğu dar boğazdan Türkiye'yi selamete götürecek partinin CHP olduğunu bilerek, kurultayımızda bir tartışmaya, bir kamplaşmaya tahammül olmadığını bilerek kurultaya 5 gün kala sorumluluk duygusuyla adaylığını açıklamış olan Sayın Kılıçdaroğlu'nun etrafında kenetlenerek, bu kuşatmaları aşacağız.”

Sav, yaptığı açıklamanın ve görüşlerinin CHP binasındaki arkadaşları dahil birçok kişinin ezberini bozmuş olabileceğini ifade ederek, “Ama köhneleşmiş ezberlerle yola gidecek halimiz kalmamıştır. CHP, geleceğine bakacak Türkiye'nin geleceğine bakacak. İçine itilmekte olduğumuz darboğazı yaracağız, aşacağız. Bize yakışanı hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

“BAYKAL İLE KONUŞARAK GÖRÜŞLERİMİ İFADE ETMEDİM”

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sav, Kılıçdaroğlu'nun iki gün önce aday olmayacağını açıkladığının hatırlatılması ve geçen zamanda neyin değiştiğinin sorulması üzerine, “Hiçbir şey değişmedi. Kemal Bey, sanıyorum Sayın Genel Başkan'ın istifasından önce de, istifasından sonra da belli değerlendirmeleri olgun bir siyaset adamı olarak, ciddi bir CHP'li olarak hepimiz gibi düşünmüştür. Kemal Kılıçdaroğlu da elbette her şeyi kamuoyuyla bölüşecek değildi. Onun adına konuşmak bana yakışmaz ama sordunuz, ben yorumluyorum. Kemal Bey'e de baş başa görüşmemizde bunu sormadım” diye konuştu.

Bir başka gazetecinin, “Sayın Baykal ile bir uzlaşma sağlandı diyebilir miyiz? Bugün bazı haberler çıktı 'bir uzlaşma mı yoksa bir ayrışma mı söz konusu' diye...” sözleri üzerine de Sav, “Dürüstçe bir şey söylemek istiyorum. Ben Sayın Baykal ile konuşarak bu görüşlerimi ifade etmiş değilim. Sözümün bir yerinde CHP Genel Sekreteri Önder Sav olarak bu açıklamayı yaptığımın altını çizdim” dedi.

KİM ADAY OLURSA OLSUN TAVRIM DEĞİŞMEZ

Önder Sav, 5 günün ardından kurultayda Deniz Baykal'ın adaylığının söz konusu olması halinde tavrının ne olacağına ilişkin soruyu yanıtlarken de “Benim tavrım değişmez. Ben ne düşündüğümü kararlı bir şekilde söyleyen bir siyasetçiyim. Hiç hedef saptırmam. Kendime yakışanı yaparım. Bugün de CHP'lilik bilinci içinde, 53 yıllık CHP'lilik geleneğinden gelen bir kişi olarak bunları söyledim. Bundan sonra kim aday olursa olsun benim tavrım hiç değişmez” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 470
Bu Ay : 4170
Toplam : 4170

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom