Yollar Nemrut'da Kesişti

Malatya Valiliği'nin Adıyaman Valiliği'ne sunduğu 'Malatya ve Adıyaman tarafından gelen yolların Nemrut Dağı mevkiinde birleştirilmesi' önerisinin kabul gördüğü açıklandı.

Yollar Nemrut'da Kesişti Malatya Haber

Malatya Valiliği'nin Adıyaman Valiliği'ne sunduğu 'Malatya ve Adıyaman tarafından gelen yolların Nemrut Dağı mevkiinde birleştirilmesi' önerisinin kabul gördüğü açıklandı.

Malatya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Malatya ve komşu ilimiz Adıyaman'ın sosyal ve ekonomik gelişimi için her iki ilin Mülki, Siyasi ve yerel yöneticileri tarafından çaba sarf edilmekte, ekonomik olarak önemli gelişmeler sağlanması amaçlanmaktadır" denilerek şu ifadelere yer verildi, "İlimiz Valisi Sayın Doç. Dr. Ulvi Saran tarafından kısa bir süre önce Adıyaman Valisi Sayın Ramazan Sodan'a sunulan öneride; Nemrut Milli Parkının çıkmaz sokak  konumundan çıkarılarak Adıyaman ile İlimizi Nemrut Dağının üst kısmında birleştirecek bağlantı yolu ile turizm atılımı başlatılması ve bölgenin cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlaması amacıyla bir çalışma başlatılmış olup, bu konuda ayrıntılı açıklama daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. İki il arasında yer alacak ve Adıyaman ilimizin tasvipleri ile açılması düşünülen bağlantı yoluyla illerin birbirine bağlanması güzergah üzerindeki tarihi miras ve doğal güzelliklere ulaşım kolaylığı sağlanması, iki ilin turizm faaliyetlerinin katlanarak büyümesiyle bölgemizin cazibe merkezi haline gelmesi önerilmişti. Daha sonra Adıyaman Valiliğince ilimiz Pütürge ilçesi Yandere köyü sınarları içinde bulunan ve cazibe ile Adıyaman tarafına akmakta olan Karasu suyunun Kahta ilçesinin içme suyu ihtiyacı için kullanılmasının; buna karşılık Adıyaman sınırları içinde olup, cazibe ile Malatya tarafına akmakta olan Aksu suyunun Malatya köylerine verilmesiyle bu suların kullanım imkanlarının karşılıklı değiştirilmesi istenilmiştir. Bunun üzerine Valiliğimizce daha önce kendilerine sunulan 'Yolların birleştirilmesi' önerisi tekrar gündeme getirilmiş ve iki il arasındaki uzun vadeli bir iş birliği ve yakınlaşmanın suların değişiminin yanı sıra yolların da birleştirilmesine bağlı olduğu kalıcı bir çözümün ancak bu şekilde mümkün olabileceği ifade edilmiştir."

Açıklamanın son bölümünde, her iki il valiliklerinin Nemrut Dağı Yolu'nun birleştirilmesi ve su kaynaklarını karşılıklı kullanılması konularında anlaşmaya varıldığı vurgulanarak, "Bu gelişmelerden sonra Adıyaman Valiliği ve ilin diğer yetkilileri nezdinde sürdürülen temaslar sonucu önerimiz doğrultusunda olumlu gelişmeler sağlanmış olup, sorunun bu doğrultuda çözümü hususunda karşılıklı mutabakat zemini oluşmuş bulunmaktadır" denildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 382
Bu Ay : 4180
Toplam : 4180

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom