Örnek alınan ülke olacağız

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Umut ediyorum ki; pek çok konuda birçok ülkeye örnek gösterilen Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları konusunda da kısa zamanda örnek alınacak bir ülke konumuna kavuşacak” dedi.

Örnek alınan ülke olacağız Malatya Siyaset

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, New York'ta bu yıl 54'üncüsü düzenlenen BM Kadının Statüsü Komisyonunun toplantısına katıldı.

     Öznur Çalık, yaptığı yazılı açıklamada, toplantıda Pekin Deklarasyonu'nun ve Eylem Platformunun (1995) uygulanmasındaki 15 yıllık süreç ve uygulanmadaki ilerlemeler, 23. Genel Kurul Özel Oturumunun (2000) sonuçları, mevcut zorluklar, kadınların gerçek anlamda güçlendirilmesi ve dünya çapında cinsiyet eşitliği konularında ileriye dönük yol haritasının belirlenmesi konularının ele alındığını belirtti.
     Temasların son derece verimli geçtiğini ifade eden Öznur Çalık, şunları kaydetti:
     ''Avrupa ülkeleri olarak Avrupa Parlamenter Forumu (EPF) çatısı altında üreme sağlığı, sağlık hizmetlerine ulaşım hakları ve kadınların güçlendirilmesi konularındaki çalışmalarımızın BM bünyesinde ve çalışma metotlarıyla da yürütülmesi konusunda fikir alış verişinde bulunduk. Aynı zamanda katılımcılar olarak, BM düzeyinde sağlık, kalkınma, nüfus ve kadın meselelerine yönelik nasıl bir yol haritasının izlendiği hususunda bilgiler aldık. BM Nüfus Fonunun üst düzey yöneticileriyle bir araya geldik. Katıldığımız toplantılarda gördük ki; kadınların toplumda daha geniş haklara sahip statüye kavuşabilmeleri mevzusu tüm ülkelerde çalışma yapılması gereken bir konudur.''
    
   Türkiye olarak kat ettiğimiz yol sevindiricidir
    
     En gelişmiş ülkeler olarak nitelendirilen devletlerde dahi kadın konusunda arzu edilen noktalara ulaşılamadığını tespit ettiklerini de belirten Çalık, şöyle devam etti:
     ''Türkiye olarak son yedi yılda kat ettiğimiz yol sevindiricidir. Kadınlar olarak ideolojilerden, hesaplaşmalardan kurtularak el ele bu süreci hızlandırmak durumundayız. Umut ediyorum ki; pek çok konuda birçok ülkeye örnek gösterilen Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları konusunda da kısa zamanda örnek alınacak bir ülke konumuna kavuşacaktır. Bu vesileyle kadınlara verdiği önem ve özellikle kızlarımızın eğitime sağladığı destekleri nedeniyle Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum.''
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 288
Bu Ay : 8347
Toplam : 8347

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom