Fedakârlık dolu 22 yıl...

Ketiybetil Hadra bölgesinde düzenlenen Hamas'ın 22. kuruluş yıldönümü kutlamalarında konuşan Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, şunları söyledi:

Fedakârlık dolu 22 yıl... Dünya

Ey Ketiybetil Hadra'daki Gazzeliler. Sizler bugün Filistin'in tamamını temsil ediyorsunuz. Ey Filistin'in yiğitleri ve kadınları, Allah'ın selamı üzerinize olsun. Selam, şehitlerimize, esirlerimize, yetimlerimize, yıkılan evlerimize, tahrip edilen tarlalarımıza olsun. Selam, Filistin'in dağlarından da sağlam olan sizlerinz iradenize olsun. Selam, tüm Filistinlilere olsun. Selam aynı hendekte olduğumuz, aynı sancağı kaldıran, aynı stratejiyi üstlenen, Hamas'ın çağırdığı şekliyle direnen ümmetimize olsun.

Denizinden nehrine kadar Filistin.. Zerre miktarından dahi tavize asla hayır!

Ey değerli kardeşlerim. Öncelikle, hac görevlerini yerine getirerek Filistin'e dönen Filistinli hacıları tebrik etmek istiyorum. Filistin halkı adına Suudi Arabistan'a ve Mısır'a, sağladıkları kolaylıklardan ötürü teşekkür ediyorum.

Sizler bugün, İhvan-ı Müslimin'in Filistin'îndeki cihadi kanadı olan Hamas'ın 22. kuruluş yıl dönümünü kutluyorsunuz.

Beşeri bir aklın, şiddetli bir savaştan sonra böyle bir kalabalığın bu meydanı doldurmasını tasavvur etmesi mümkün değildir. Direnişe, Hamas'a, hükümete ve halka karşı şiddetli bir savaş başlatan Siyonist düşman da 22. kuruluş yıl dönümünün geldiğinde, böyle bir kalabalık ve tevvühle kutlanacağını, Hamas'ın böyle bir güçle ortaya çıkacağını düşünmüyordu.

Onlar, Gazze'ye karşı düzenledikleri savaşı "Dökme kurşun" olarak adlandırdı. Fakat Allah da Gazze halkına sebat, azimet, irade ve kuvvet döktü. Meleklerini indirdi. işte Hamas şimdi kuruluşunun 22. yılını kutlamaktadır.

Savaşı planlayanlar ve uygulayanlar, yeşil ışık yakanlar, sessiz kalarak işbirliği yapanlar, böyle bir günün gelip de Hamas'ın yeşil bayrakları kaldıracakları ve "Ey Olmert! Sen kaybettin. Ama Hamas hala burada" diyeceklerini düşünmemişlerdi.

Filistin topraklarını kanlarıyla sulayan şehidlerimize selam olsun. Şeyh İmam Ahmed Yasin, Dr. Abdulaziz Rantisi, Mukadime , Said Sıyam, Nizar Reyyan, Tevfik Cabari, Yahya Ayyaş, İmad Akil'e ve diğer şehitler kafilesine selam olsun.

Bugün böyle bir duruş sergilememiz, yürüyüşü devam ettirmemiz ve Filistin'i savunmamız için bu mübarek toprakları kanlarıyla sulayan, Kudüs'e, Filistin'e ve Hamas'a kanını, gençliklerini veren şehidlerimize selam olsun.

Ey değerli kardeşlerim, ilkelere bağlılıkla geçen koskoca 22 sene. 22 sene önce bugün Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas kurulmuştu. Fakat Hamas, daha önceki yıllarda Filistin'de vardı. 1940'lı hatta daha öncesinde...

Hamas hareketinin 1967'deki hezimetten sonra belirli dönemlerini hızlıca size aktaracağım. Bu hezimetten sonra Hamas, hareketin alt yapısını oluşturmaya odaklanmıştı. Örgütlü bir hareketin yapısını oluşturmakla meşguldü.

1970'li yıllarda müesseseler oluşturuldu. İslami kuruluşlar, dernekler kuruldu. Sonra hazırlık ve işgale karşı silahlanma dönemi başladı. bu hareket, ilan edilmeden önce bir güç olarak ortaya çıktı. Şartlar oluşunca hareket'in isminin Hamas olduğu, birinci intifadayla birlikte ilan edildi. Allah, bu hareketin Filistin topraklarında sancağı yükseltmesini ve cihadi projeyi yürütmesini takdir etti.

Hamas, 14.12.1987'de doğmuş değil. Bu tarih, hareketin Hamas adıyla ilan edildiği tarihtir. Hamas, bugün Filistin halkının, ümmetin ve dünyadaki tüm özgürlerin ümidi haline gelmiştir. 1987'de ilan edilen Hamas, bugün bu seviyeye yükseldi.

Bu dönemde Hamas, türlü çilelerla karşı karşıya kaldı ve saldırılara uğradı. Bu hareketi başlangıçta durdurmak için tutuklamalar ve sürgün cezaları başlatıldı. 400'den fazla Hamaslı, güney Lübnan'daki Merca Zuhur'a sürgün edildi. Fakat sürgün, Hamas'ın Filistin alanından İslam ve Arap alanına çıkışının başlangıcı oldu.

Hamas, bugüne kadar türlü saldırılara maruz kaldı. 1996'da Filistin yönetimi, bu harekete karşı mücadele etmek için, işgal hükümetinin isteği üzerine yüzlerce Hamas liderini tutukladı.

Hamas, ikinci intifadadan Aksa intifadasından sonra da çetin bir dönemden geçti. Bu dönemde askeri, siyasi ve kurucu lider kadrosuna suikastler düzenlendi. Onlar, Hamas liderlerine suikast düzenlemekle Hamas'ın da sonunu getireceklerini sandılar. Fakat liderlerin suikaste uğraması, Hamas için yeni bir hayat oldu. Filistin halkı için yeni bir hayat oldu.

Bundan sonra Hamas, hala devam eden ambargoya maruz kaldı. 4 yıldır ambargo altında yaşıyoruz. Modern tarihte bu ambargonun benzeri görülmedi. Ambargonun hedefi Filistin halkının iradesinin zayıflatılması, kalenin yıkılması ve mevzilerin alınmasıydı. Fakat onlara dört yıldır devam eden ambargonun ardından Filistin halkı adına "Hiçbir kale düşmeyecek. İçten yıkılmayacak ve bizden hiçbir mevziyi alamayacaklar!" diyoruz.

Sonra, Allah'ın düşmanlarının Filistin halkına karşı başlattığı savaşa muhatap olduk. Değerli kardeşlerim, Hamas büün bu acılara ve belalara, Allah'a tevekkül ederek,sabrederek, ilkelerine bağlanarak,ulusal birlikle karşılık verdi.

Bizim maruz kaldığımız musibetlere, acılara, saldırılara başka bir hareket uğrasaydı, çoktan yok olurdu. Biz, musibetlere uğradığımız böyle bir dönemde, ilkelerimize bağlı kaldık, Filistin davasını üstlendik ve haklarımızdan taviz vermedik. Böyle bir dönemde, Filistin halkı ve diğer hareketlerle birlikte Hamas silahını taşımaya devam ediyor. Hamas, devam ettiği bu yolda bir çok kazanımlar elde etti. Buı kazanımlar, Filistin tarihinde önemli bir dönüm noktasını teşkil etmektedir. Öncelikle Filistin davasına itibarını yeniden kazandırdı. Siyonistlerin girişimi, Filistin davasının sadece Filistinlilere has kılınmasıydı. Filistin, sadece Filistinlilerindi. Arapların ve müslümanların, Filistin davasıyla bir alakaları yoktu. Hamas, Filistin sahasına indiği günden itibaren, Filistin davasına asli itibarını kazandırdı. Filistin davası, kutsal bir davadır. Bu dava, Filistin'indir, Müslümanlarındır, Araplarındır, insanidir. Tüm müslümanlara ve Araplara sesleniyorum: Kudüs, sadece Filistinlilerin değil hepinizin boynuna borçtur.

Hamas aynı şekilde direnişe de itibar kazandırdı. İşgale karşı direniş meşrudur ve işgal bitmedikçe sona ermeyecektir. Bugün Filistin halkı, Arap ve İslam ümmeti adına şunu söylüyoruz: Hamas, halkımız özgürlüğüne kavuşuncaya kadar cihad ve direniş hattından geri adım atmayacaktır.

Hamas, Filistin halkı ve diğer hareketlerle birlikte, Gazze'yi siyonist düşmandan, yerleşim merkezlerinden temizledi. Evet bugün Gazze, denizden, karadan ve havadan kuşatma altında. Fakat Gazze, iradesiyle, kararıyla, sözüyle hürdür.

Hamas, sadece Gazze'nin kurtarılmasıyla yetinmeyecek. Hamas, Gazze'de bir İslam emirliği ya da devlet kurmanın peşinde değil. Hamas, tüm Filistin'e bakmaktadır. Gazze'nin işgalden kurtarılması, tüm Filistin'in kurtarılmasının ilk adımıdır.

Sonra Hamas, seçimlere katılmasıyla, Filistin'de yapılan şeffaf seçimlerde zafer kazandı. Hükümetini oluşturdu. Direnişte olduğu gibi yönetimde de model oldu. Hukuka, ilkelere ve sabitelere uygun olarak devam eden bir yönetim. Ellerimiz tertemiz. Ne halkın parasını gasbettik, ne şahsımız adına binalar inşa ettik. Filistin halkının kanları üzerinden pazarlık yapmadık ve yapmayacağız da..

Hamas, seçimlere katılarak direnişi yasallaştırdı. Hamas, ilkelerine ve yöntemine sadık kaldı.

Seçimlerden önce Fetih liderleriyle karşılaştık. Bizden seçimlere girmemizi istediler.. Seçimlere girdik ve seçimleri kazandık.. Başlangıçta bizden seçimlere katılmamızı isteyenler, siyasi arenadan çıkmamız için darbe planları kurdular.

Filistin halkının efsanevi direnci ve direniş varken Gazze'ye karşı başlatılan savaşın hiçbir hedefi gerçekleşmedi. Direniş zaferi getirdi. Buradan, İzzeddin el Kssam lideriğindeki direnişi selamlıyorum.

Biz, direnişimizle, ilkelerimize bağlı kalarak zafer kazandık. Filistin zafer kazandı. Zafer, ilahi bir zaferdi. Zafer, mücahidlerin zaferiydi. Zafer, çocuklarını kaybeden ailelerin ve annelerin zaferiydi. Zaferimizi, tüm ümmetin zaferidir sadece Hamas'ın değil. Bazıları hala Gazze'de meydana gelenin zafer olup olmadığını tartışıyor. Onların tartışmaları bizi ilgilendirmiyor.

Ne olursa olsun biz hiçbir baskıya boyun eğmeyiz. Düşmanın Gazze'yi yeni bir savaşla tehdit etmesi, Gazze halkını korkutmuyor. Ne çocuklarını ne kadınlarını ne de yiğitlerini korkutuyor.

Hamas'ı tasfiye etmeyi hedefleyen üç planın üstesinden geldik. Birincisi, Hamas'ın normalleştirilmesi ve şimdiye kadar imzalanan anlaşmaları tanımasıydı. Biz ve halkımız, "İsrail'i tanımayacağız" dedik. Böylece bu planları başarısızlıkla sonuçlandı.

İkinci olarak bizi açlıkla sınadılar. Memurlarımızın maaşlarını kestiler. Amerika, bize sopasını gösterdi. Fakat bize karşı uygulanan ambargo da başarısızlıkla sonuçlandı.

Üçüncüsü ise Hamas'ın tamamen kökünden sökülüp atılmasıydı. Savaş da bu planın başlangıcıydı. Bombardımanın ve katliamların başlamasıyla, insanların Gazze'yi terketmesi beklendi. Fakat Gazze'ye girenlerin sayısı arttı.

Filistin Yönetimi'ni Batı Şeria'daki siyasi tutukluları serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Aziz Duveyk, ittifak ile kararlaştırılacak bir seçim kararı alınarak seçimlere gidinceye kadar Filistin Meclisi'nin meşru başkanı olarak kalacaktır. Bunun dışındaki hiçbir girişimi kabul etmiyoruz.

Siyonist düşman, Gazze'de katliamlar işledi. Goldstone raporu, dünyaya bu katliamları delilleriyle sundu. Bazıları Goldstone raporunu gizlemek, raporun uluslararası alana çıkmamasını istedi. Fakat halk ayağa kalktı ve sözünü söyledi.

Biz, Fetih'le aynı vatanda yaşıyoruz. Kanımız, birbirine karışmış, acılarımızı paylaşmışız. Filistin'in birliği için diyaloğa çağırıyoruz. Fet,ih Hareketi'nin dış baskılara boyun eğmeden uzlaşıyı kabul etmesini isityoruz.

Gelin ve hep beraber Filistin'in istikrarı için hep beraber çalışalım. Gelin ve her beraber Mescid-i Aksa'yı korumak için çalışalım. Mültecilerin evlerine dönmesi ve Filistin'in kurtarılması için çalışalım.

Mısır'dan uzlaşı görüşmelerini yeniden başlatmasını, Hamas ve diğer hareketlerin mülahazalarını dikkate almasını istiyoruz. Biz, ulusal birlik ve uzlaşının gerçekleşmesi için büyük tavizler verdik. Fakat bu tavizlerimiz, Amerika'nın vetosuna boyun eğilmesiyle karşılık buldu. Amerika'nın vetosu, uzlaşı gayretlerinin önünde engel olarak durmaktadır.

Kudüs'ün savunulması ve Yahudileştirilmekten kurtarılması için herkesi birliğe çağırıyoruz.

Bazıları, Filistin'deki hükümeti düşürmek için komplolar kurdu. Fakat başarısız oldular.

Gazze'yi "Karanlık Emirlik" ya da Gazzelilerin layık olmayacağı ifadelerle nitelemek kabul edilemez.

Hamas, liderlerini, liderlerinin çocuklarını ve kendisi için en değerlileri şehid verdi. Liderlerimizi meydanda şehid verdik. Hamas liderleri ne Sina'ya ne de sina dışındaki başka bir yere kaçar. Tak aksina hallkkıyla kaynaşarak Allah'a şehitler olarak ulaşırlar.

(Kaynak: İsra Haber)
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom