Sezai Karkoç'u öğrencisi Dr. Şâkir Diclehan'dan dinlediler

Malatya’da değerler eğitimi alanında Rakmi Akıncı Ortaokulunda Dr. Şâkir Diclehan “Sanat ve Düşünce Dünyasında Sezai Karakoç” başlığı altında konferans verdi.

Sezai Karkoç'u öğrencisi Dr. Şâkir Diclehan'dan dinlediler Malatya Haber

Malatya’da değerler eğitimi alanında Rakmi Akıncı Ortaokulunda Dr. Şâkir Diclehan “Sanat ve Düşünce Dünyasında Sezai Karakoç”  konulu konferans ilgi ile dinlendi.


Malatya Birlik Vakfı’nın organize ettiği etkinliğe okul öğrencileri ve  öğretmenleri katıldılar.


Sezai Karakoç’un talebesi olan Dr. Şâkir Diclehan, konuşmasına Sezai Karakoç’un en önemli özelliği yeni bir dil konuşmasıdır, yeni bir dil ile eserler vermesidir.  Bu tür insanlar azdır. Her asırda sayıları bir elin parmaklarını geçmez.
Sezai Karakoç’un eğitim hayatını anlatan Diclehan, “Sezai Bey’in ilkokul dönemi Ergani’de başlıyor. Daha sonra babasının ticaret hayatı dolayısıyla Dicle’ye gidiyor orası Ergani’ye çok yakın. Eski adı Piran’dır.  Çocukluk yıllarını orada geçiriyor.  İlkokulu bitirdikten sonra ortaokula Maraş’ta yatılı olarak başlıyor. Maraş bir çok şair yetiştirmiştir. Liseyi Gaziantep’te yine yatılı olarak okuyor.” dedi.

Üniversite hayatını Anlara Siyasal Bilgiler Fakültesinde devam eden Karakoç, genç yaşlarında İslam dünyasının sıkıntıları ile ilgilenmiş ve çözüm önerileri geliştirmiştir. Bunu fikir, sanat ve şiir dilini kullanarak yapmıştır diyen  Diclehan, yaşadığımız sıkıntıları büyük insanların şiir ve düşünceleriyle aşabiliriz aşabileceğimizi belirttiler.

"Büyük şair ve düşünce adamları arasında Sezai Karakoç'un büyük bir değeri vardır. Çünkü Osmanlı coğrafyasına baktığımız zaman, 6 asır gibi çok uzun bir imparatorluk yaşamasına ve 6 binin üzerinde şair yetişmesine rağmen, tarihe geçebilecek olan birinci sınıf şair kabul ettiğimiz 6 şair vardır. Bunlar 16. Yüzyılda Fuzuli ve Baki, 17. yüzyılda Nabi ve Nefi, 18. yüzyılda ise Şeyh Galip ve Nedim'dir. Cumhuriyet döneminde ise çok şanslıyız. Mehmet Akif Ersoy gibi bir şairi ayrı tutarsak  Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç gibi şairlerimiz var. Bu şairler Türk Edebiyatı yok olsa tekrar diriltebilecek güçte şiir ve eserler yazmışlardır. Dolayısıyla bizler bu insanları tanımak zorundayız" diye konuştu.

Rakmi Akıncı Ortaokulu öğrencilerinin dikkatle dinlediği Dr. Şahir Diclehan’a konuşmalarının dolayı ve okul müdürü Hamit Özdemir’e  okul adına desteklerinden  dolayı  Malatya Birlik Vakfı Başkanı Sadi Ergül tarafından plaket verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 31
Bugün : 402
Bu Ay : 3375
Toplam : 3375

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom