Sorumlu Netanyahu ve Trump'tır

İsrail topraklarına dönüş isteyen 35 bin göstericinin üzerine kurşun yağdırdı. En az 58 kişi şehit 2 bin 771 kişi de yaralandı.

Sorumlu Netanyahu ve Trump'tır Dünya

 

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki gösteren Filistinliler Gazze ve Batı Şeria’da eylem yaptı. İsrail polisi 35 bin göstericinin üzerine kurşun yağdırdı. En az 58 kişi şehit oldu, aralarında yaşlı, çocuk ve kadınların bulunduğu 2 bin 771 kişi de yaralandı...
 

Bu sabah Londra'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Gazze'de öldürülen insanların sayısına bakın. Bu bir felakettir. Gazze'de yaşananların sorumlusu Netanyahu ve Trump'tır." dedi.

ABD’nin İsrail’deki büyükelçililiğini Kudüs’e taşıma kararı Müslüman dünyasında büyük tepkilere neden olsa da o karar dün gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump’un kızı İvana Trump ve İsrail devlet erkanının katıldığı törenle büyükelçilik binası Kudüs’ün Arnona bölgesinde açıldı. Yeni binanın faaliyete geçeceği güne kadar büyükelçilik, eski konsolosluk binasında hizmet verecek. Eski konsolosluk binasındaki bir ofise taşınan Büyükelçi David Friedman da açılışın ardından bugün resmen görevine başladı.

Filistinli öldürmenin mutluluk çığlığı
 

İsraillilerin heyecan ve sevinçle karşıladığı bu tarihi açılışa tepkiler Filistin tarafında çığ gibi büyüdü. Batı Şeria ve Gazze’de büyükelçilik kararına karşı “Büyük Dönüş Yürüyüşü” başlatıldı. Aralarında kadınların, yaşlıların ve çocukların da bulunduğu en az 58 kişi şehit oldu, 2 bin 771 kişi de yaralandı.

Olaylarda yaralananların 122’sinin çocuk, 44’ünün kadın ve 11’inin gazeteci olduğu netleşirken yaralılar Gazze merkezinde bulunan Şifa Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak hastanede yeterli müdahale alanı kalmayınca sahra hastanelerinin kurulduğu da gelen bilgiler arasında. Yaralıların yarıya yakınının gerçek mermilerle vurulduğu, gelenler arasında bir sivil savunma görevlisinin de bulunduğu ifade ediliyor.

Gösteriler sırasında sınır hattını geçen Gazzeliler de yoğun ateş sonucu geri püskürtüldü. İsrail güvenlik güçleri, gerçek mermi ve insansız hava araçlarından attıkları biber gazıyla protestocuları durdurmaya çalıştı. Öğlen saatlerinde İsrail’e ait F16 savaş uçakları da Hamas’ın Gazze’deki üç ayrı noktada bulunan eğitim merkezlerini bombaladı. Gazze’deki gösterilere katılan eski devlet memuru Muhammed Ebu Amsha, İsrail askerlerinin kullandığı gerçek mermilerle kayıpların daha fazla olacağını ve bu yüzden endişelendiklerini ifade ederek, insansız hava araçlarıyla atılan biber gazı bombalarının daha öncekilere benzemediğini, narkoz etkisi yaparak insanları uyuşturduğunu belirtti.  Sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını talep ettikleri için öldürüldüklerini söyleyen Ebu Amsha, gösterilere katılanların hiçbir siyasi görüşü temsil etmediğini, Gazzeli masum insanlardan oluştuğunu söyledi.

kenin temsilcilerini çağırdı. Ancak sadece 33 ülke daveti kabul etti. Çoğu Avrupa ülkesi 53 ülke daveti reddetti.
Haber Merkezi15 Mayıs 2018, 04:00 Son Güncelleme: 15 Mayıs 2018, 04:16 Yeni Şafak
İTT Zirvesi’ne katılarak Kudüs’ü Filistin’i başkenti olarak tanıyan 49 ülke arasında yer alan Fildişi Sahili ve Nijerya açılışa temsilci gönderdi.
İTT Zirvesi’ne katılarak Kudüs’ü Filistin’i başkenti olarak tanıyan 49 ülke arasında yer alan Fildişi Sahili ve Nijerya açılışa temsilci gönderdi.

Açılışa 33 ülke katıldı

   İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD’nin büyükelçiliğini taşıması nedeniyle vereceği davete 86 ülkenin temsilcilerini çağırdı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması nedeniyle vereceği davete İsrail’de diplomatik temsilciliği bulunan 86 ülkenin temsilcilerini çağırdı. Ancak sadece 33 ülke daveti kabul etti. Çoğu Avrupa ülkesi olmak üzere 53 ülke daveti reddetti. Davete şu ülkeler katıldı. Arnavutluk-Angola-Avusturya-Kamerun-Demokratik Kongo Cumhuriyeti-Kongo Cumhuriyeti-Fildişi Sahilleri-Çekya-Dominik-Gürcistan-Guatemala-Honduras-Macaristan-Kenya-Makedonya-Nijerya-Myanmar-Panama-Romanya-Ruanda-Sırbistan-Güney Sudan-Tayland-Ukrayna-Vietnam-Paraguay-Tanzanya-El Salvador-Etiyopya-Zambia-Peru.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının ardından ABD’nin Kudüs kararına tepki olarak İstanbul’da toplanan İTT Zirvesi’ne katılarak Kudüs’ü Filistin’i başkenti olarak tanıyan 49 ülke arasında yer alan Fildişi Sahili ve Nijerya açılışa temsilci gönderdi.


Kızılay’dan acil yardım

Gazze’den yükselen “acil yardım” çağrısına kayıtsız kalmayan Türk Kızılayı, bölgeye 100 bin dolarlık ilaç ve tıbbi malzeme ulaştırdı. Filistin Kızılayı’na teslim edilen yardımlar İsrail askerleri tarafından yaralanan Filistinlilere yaşam desteği için kullanılacak.

Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD’nin Kudüs’teki büyükelçiliğini “yeni bir Yahudi yerleşim birimi” olarak nitelendirdi. ABD’nin İsrail-Filistin barış görüşmelerindeki ara bulucu rolünü kaybettiğini yineleyen Abbas, Filistinlilerin kendi devletlerini kurana kadar direnişlerini sürdürmeye devam edeceğini vurguladı. Abbas, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamı durdurması için uluslararası camiaya çağrıda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş:

Yegâne çözüm, ümmetin bir araya gelerek zulme ve işgale engel olmasıdır. Zira bugün Kudüs’te masum insanları katleden zalimler, ümmetin dağınıklığından cesaret almaktadırlar.

Eski Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu:

İsrail’in başbakanının şu anda hoşuna gidebilir ama güvenliği için ileri boyutta tehlikeye neden olacak. Trump tüm tehditleri üzerine alacak. Bir nevi İsrail ve ABD kendi ayaklarına sıkıyor.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu:

Bu karar, bölgenin bütün mazlum halklarını birbirine karşı düşmanlaştırmaya çalışan zihniyetin bir yansımasıdır. Bu karar, hakkın hukukun adaletin yerlerde süründüğünü, çiğnendiğini bir kez daha kanıtladı.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan:

Kudüs hiçbir devletin başkenti değildir. Bütün semavi dinler için kutsal bir şehirdir.

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın:

Amerika tüm taraflarını kaybederek İsraillin oyuncağı konumuna düşmüştür. Sadece İslam’a karşı değil Hristiyanlara karşı da hareket ediyor. Amerika bana kalırsa çok pişman olacak.

Mirasımız Derneği Başkanı Muhammet Demirci:

ABD, bu hamlesiyle fiili durumu uluslararası anlamda meşrulaştırmaya çalışıyor. Burada önemli olan, batılı güçlerin tasarrufu değil, Müslümanların ne yaptığıdır.

SETA Strateji Araştırmacısı Doç. Dr. Talha Köse:

İslam dünyasında bu meseleye tepki koyabilecek bir aktör kalmadı. İsrail bunu yaparken, provokatif bir şekilde yapmak istedi. Filistinlilerin şiddet kullanmasını istiyorlar.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye:

İsrail'in vahşi katliamı sebebiyle Kassam Tugayları ve direniş gruplarının sabrının taşmak üzere olduğunu söyledi. Hayye, saldırıların yanıtının Arap ve Müslümanlar tarafından tüm başkentler, Gazze, Batı Şeria, Filistin ve diasporalarda düzenlenecek eylemlerle verilmesi gerektiğini ifade etti. Gazze'deki İslami Cihad Hareketi de, şehitlerin kanının boşa gitmeyeceğini, Kudüs'ü savunmaktan vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

 

Kaynak:ajanslardan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 765
Bu Ay : 7562
Toplam : 7562

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom