Türkiye’yi transit üs haline getireceğiz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yenilenen Karkamış Gümrük Kapısı'nın açılışını gerçekleştirdi. Gaziantep’in ticari hayatı daha da gelişecek.

Türkiye’yi transit üs haline getireceğiz Bölge

BAKAN TÜFENKCİ: TÜRKİYE'Yİ TRANSİT ÜS HALİNE GETİRECEĞİZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin şanına yakışır şekilde sınır kapılarını modernize ettiklerini vurgulayarak, “Türkiye’yi transit üs haline getireceğiz. Gümrük yazılımını tekrar gözden geçireceğiz. İhale işlemi bitti. Artık bütün gümrük sistemimizi dijital ortama taşıyacağız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yenilenen Karkamış Gümrük Kapısı'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Tüfenkci, sınır kapısının tam kapasite çalışmaya başlamasıyla Gaziantep’in ticari hayatının daha da gelişeceğini vurguladı. 

Türkiye üzerine oyunlar kurulduğunu, FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadele edildiğini belirten Bakan Tüfenkci, tüm planlara ve kumpaslara rağmen ülkenin güçlenmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Karkamış daha farklı noktaya gelecek

Tüfenkci, Karkamış Sınır Kapısı'nın A sınıfı bir kapı olmasıyla daha etkin hale geldiğine işaret ederek, "Kapımız daha önce da vardı. Ama şimdi ithalatın ve ihracatın yapıldığı, sınır geçişlerinin kolaylaştığı, kontrolün sağlamlaştığı, kaçakçılıkla mücadelede etkin rol oynayacak A sınıfı kapı hale geldi. 15 bin metrekarelik alanda inşa ettiğimiz bu gümrük kapısı, tek durak sisteminin, hangar ve yolcu aramasının, 3 dedektör köpeğinin olduğu butik bir kapı oldu. Karkamış daha farklı noktaya gelecek” dedi.

Türkiye’ye yakışır şekilde kapılarımızı yeniliyoruz

Gümrük işlemlerinin hızlanması, uluslararası standartlarda hizmet sunulması, ülke imajının pozitif yönde değiştirilmesi ve ülke tanıtımı açısından çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin şanına yakışır şekilde sınır kapılarını modernize ediyoruz. İnşallah Habur Sınır Kapısı'nda da çalışmalarımızı bitirdik. Buralardaki hızımız esasında bizim hem transit ülke olarak gelişmemize hem de lojistik firmalarımızın gelişmesine vesile olacak. Türkiye’yi transit üs haline getireceğiz. Gümrük yazılımını tekrar gözden geçireceğiz. İhale işlemi bitti. Artık bütün gümrük sistemimizi dijital ortama taşıyacağız”

Bakan Tüfenkci, AK Parti olarak millete efendi değil, hizmetkar olamaya geldiklerini dile getirerek,  “Eserlerimizle övüneceğiz. İş yapacağız. İnsanlarımızın işini ve aşını büyüteceğiz. Gaziantep’te iş yapıyor, insanlarımıza ekmek kapısı açıyor. Bizler de hem iş adamlarımızın hem de şehrimizin önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyoruz. Bu kapının açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından gümrük kapısının açılışını gerçekleştiren Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler ardından gümrük alanını gezdiler. 

BAKAN TÜFENKCİ: HABUR’U REVİZE EDECEĞİZ

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kuzey Irak’la olan ticari ilişkilerin daha kaliteli yapılabilmesi için Habur Sınır Kapısı'nın revize edileceğini açıkladı, “Yaklaşık 80 milyon liralık yatırımla tek durak şeklinde büyütüp yeniden dizayn ederek, inşaatını başlatacağız." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Karkamış Sınır Kapısının açılışı için bulunduğu Gaziantep'te GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Tüfenkci, Gaziantep’in marka şehirlerden bir tanesi olduğuna dikkat çekti.

Gaziantep'in çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, “Gaziantep'in sanayide gelişmiş olması, üretim ve ticaretin merkezi olması, Türkiye için çok önemli. Dolayısıyla ticaretin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için içerisinde bulunduğu yakın coğrafya ile çok güçlü bağları ve ticari yolları olması tartışmasız" dedi.

Kuzey Irak ile olan ticari ilişkilerinin Habur üzerinden daha da kaliteli yapabilmesi için Habur Sınır Kapısını yeniden revize edileceğine değinen Bakan Tüfenkci, " Yaklaşık 80 milyon liralık yatırımla tek durak şeklinde büyütüp yeniden dizayn ederek, inşaatını başlatacağız” diye konuştu.

BİZ KARDEŞLİK KORİDORU AÇIYORUZ

Bakan Tüfenkci, GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün sorumluğu altında olan Öncüpınar, Çobanbey ve Karkamış Sınır Kapılarının bölgedeki gelişmeler nedeniyle çok önemli olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonlarının başarıyla neticelenmesi kapıların önemini bir kez daha ortaya koydu. Esasında bir kapı açmıyoruz, ticari kapı açıyoruz, kardeşlik koridoru açıyoruz. Sevgi ve barış koridoru açıyoruz. Bölgeden göçmek zorunda kalan insanlara Gaziantep'in Ensar bilinci içerisinde ev sahipliği yapması, Suriyeli vatandaşların Gaziantep'te ticaret yapmaları kapıların ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından çok önemli.”

Karkamış Gümrük Kapısının kısa zamanda yerel imkanları da devreye sokarak bölge ticaretine ve Gaziantep ticaretine büyük bir katkı verdiğini anlatan Tüfenkci, "A sınıfı" statüsüne yükseltilerek söz konusu kapının ihracat ve ithalata hazır hale geldiğini dile getirdi ve şöyle konuştu. "Karkamış Gümrük Kapısı, Gaziantep'in ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilen güzel, butik ve işlevsel bir kapı oldu. Yanında tır parkları da oluşturarak lojistik firmalarımızın hem bekleme sürelerini sağlıklı şekilde geçirmelerini hem de şoför ve diğer çalışanların daha rahat vakit geçirebilmeleri planlandı. İnşallah tır parkı için pazartesi valilik, ihalesini gerçekleştirecek. Modern, işlevsel bir kapı haline gelecek. Bir yandan ticareti kolaylaştırırken bir yandan gümrük kapılarındaki denetimlerimizi artırarak insan kaçakçılığı ve diğer kaçakçılıkları önleme çalışmaları yapıyoruz” dedi.

YAPTIĞIMIZ PROTOKOL İLE İNSANİ YARDIMLARA KATKI SAĞLIYORUZ

Bakan Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kızılay arasında protokol imzanlandığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Carablus, Azez ve  Afrin'deki Suriyeli sığınmacıların kullanımı için yapılan hibelerin  Kızılay üzerinden yapılmasını sağlamış olduk. Protokol çerçevesinde tahsis edilen eşyalar arasında bulunan tıbbi cihazlar, engellilerin kullanımı  için akülü sandalyeler,  bebek ve çocuk kullanımına mahsus eşyalar ve yardım malzemelerini de Türk Kızılayı vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak istedik. Bir yandan ticareti geliştirirken  bir yandan da AFAD, Kızılay diğer yardım kuruluşlarımızın insani yardımlarına katkı vermek adına böyle bir protokol imzaladık. Türkiye'nin 2017 yılında yakalamış olduğu 7.4’lük büyümeyi 2018’de de devam ettirmesini istiyoruz. Ticareti ve üretimi kolaylaştırmak istiyoruz."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 217
Bu Ay : 3190
Toplam : 3190

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom