Erkenek bu barajla zenginleşecek

Toplam yatırım bedeli 47 milyon TL olan Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nın bu yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Erkenek bu barajla zenginleşecek Malatya İlçe

DOĞANŞEHİR ERKENEK BARAJI VE SULAMASI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR…

PROJE İLE 9 BİN 130 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞACAK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Projenin tamamlanması ile tesiste depolanacak su ile 9.130 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Yüzde 80 Fiziki Gerçekleşme Sağlandı

Temelden yüksekliği 41 metre olan Doğanşehir Erkenek Barajı Doğanşehir İlçesi, Kara Deresi üzerinde inşa ediliyor. Yörede 9.130 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak tesiste fiziki gerçekleşme yüzde 80’e ulaştı.

Proje kapsamında baraj inşaatındadipsavak, dolusavak, ulaşım yolları ve gövde dolgu imalatları tamamlandı. Ayrıca sulama imalatı olarak 50 bin metre boru döşenmiş olup, üst havza kapsamında
da 6 adet tersip bendi tamamlandı. Ön yüzü membran kaplı kaya dolgu barajda gölalanı rezervuar kazısı ve membran kaplama imalatları ise halihazırda devam ediyor.

Toplam yatırım bedeli 47 milyon TL olan Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nın bu yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Yılda 6 milyon 884 Bin TL Net Gelir Artışı

Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması ile Malatya’nın münbit topraklarının suya doyacağını ve topraklara bereket katılacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Projenin tamamlanması ile bölgede yaşanan işsizlik probleminin çözümüne, bölgelerarası farklılıkların giderilmesine ve köyden kente göçün azalmasına katkı sağlanacak. Proje ile milli ekonomiye yılda 6 milyon 884 bin TL net gelir artışı ile 1.826 kişilik ek istihdam sağlanacak. Doğanşehir ErkenekBarajı, bölge arazilerinin verimini artırmakla kalmayıp yöre halkının gelirine ve istihdamın gelişimine de çok önemli katkılar sağlayacak.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 324
Bu Ay : 2808
Toplam : 2808

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom