Haziran ayı çalışmaları tamamlandı

Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantılarının ikinci ve son birleşimi gerçekleştirildi.

Haziran ayı çalışmaları tamamlandı Malatya Haber

Toplantıda ilk oturumda komisyonlara havale edilen maddeler ile gelen teklifler görüşülerek karara bağlandı.

Yeşilyurt Belediyesinin MAŞTİ karşısındaki Hizmet Binası toplantı salonunda Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Başkanlığında gerçekleşen toplantıya Meclis Üyelerinden Ramazan Acar, Şükran Gönültaş, Ramazan Yakıcı ve Günnur Tabel mazeretli oldukları için katılmadı.

Meclisin gündeminde olan maddeler, Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından tek tek okunarak oylamaya sunulurken öncelikle 06 Haziran 2017 tarihli Haziran Ayı 1.Oturum Meclis Toplantısı'na ait karar özeti oy birliğiyle kabul edildi.

HİDROELEKTRİK SANTRALİ İLE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ İÇİN İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİ

Karagöz ile Hacıabdi mahallelerinde bulunan MASKİ’ye ait su depolarının üzerinde elektrik üretimini sağlaması için Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kurulmasına karar verilen Hidroelektrik Santrali ile Görgü Mahallesine yapılacak Güneş Enerji Santrali için İmar Komisyonu tarafından hazırlanan ‘imar plan tadilatı’ raporu görüşüldükten sonra onaylandı.

İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Çınar, Hidroelektrik santralinin detaylarıyla ilgili Meclis Üyelerinin bilgi istemesi üzerine yaptığı konuşmada,  “ Malatya Büyükşehir Belediyesi ile MASKİ’nin ortak bir talebiyle mevcut su depolarına elektrik tribünü yerleştirecekler. Suyun depodan çıkış debisiyle enerji üretecekler. Bu çalışma Malatya Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylandı “ diye konuştu.

KARAKAVAK MAHALLESİNE TRAFO ALANI AYRILACAK

İmar Komisyonu raporu doğrultusunda; Karakavak Mahallesindeki enerji ihtiyacının karşılanması için bu mahallenin 5936 ada 2 nolu parselin batı bölümünün bir kısmına trafo alanı ayrılmasını kararlaştıran Belediye Meclisi, Yeşilyurt genelinde yapılacak imar plan değişikliklerinden ücret alınması hakkında İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün teklifini ise İmar Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonuna havale etti.

Terör örgütlerine yönelik operasyonlarda şehit düşen Jandarma Yarbay Songül Yakut ile Jandarma Uzman Çavuş Hasan Sevinç’in isimlerinin Yeşilyurt İlçesindeki bir park alanına verilmesine ilgili teklif ise Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale edildi. Şehitlerimizin isimlerinin verileceği park alanları Temmuz ayı toplantısında kesinlik kazanacak.

Toplantıda 6 madde görüşülerek onaylanırken 12 madde ise Temmuz ayı toplantısına ertelendi.

TEMMUZ AYI TOPLANTISI DÖRT TEMMUZ’DA

Haziran ayı olağan toplantılarını iki oturum şeklinde tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Temmuz ayı toplantısını 4 Temmuz 2017 Salı günü saat 14.00’de Yeşilyurt Belediyesinin MAŞTİ karşısındaki Hizmet Binasının toplantı salonunda yapacak.

Haziran ayı toplantılarında alınan kararların Malatya ve Yeşilyurt İlçesi için ‘ hayırlı’ olmasını temenni eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, gündem dışı gelen görüş ve önerileri dinledi.

“MOLLAKASIM MAHALLESİNE OSMANLI DÖNEMİNİ HATIRLATAN SAAT KULESİ İNŞA EDİYORUZ”

CHP’li Meclis Üyesi Fadıl Çiçek’in “Çırmıktı meydanına yapılacak saat kulesi yerine kiraz veya farklı bir uygulama yapılabilir miydi?” şeklindeki sorusuna yanıt veren Belediye Başkanı Polat, “Yeşilyurt Belediyesi olarak ilçemizin turistik ve kültürel potansiyeline artı değerler kazandıracak, görsel zenginliği ön plana çıkartacak projelere ağırlık veriyoruz.

Meydan Düzenlemeleri’ projemiz kapsamına aldığımız mahallelerimizin meydanlarını baştan aşağıya yeniden dizâyn ediyoruz. Mahalle meydanlarının görsel açıdan estetik bir yapıda olmasına ayrı bir önem veriyoruz. Şanlı tarihimize en fazla saat yaptıran Osmanlı İmparatoru olarak geçen Abdulhamit Han’ın yaptırdığı saatin benzerini Çırmıktı’daki Mollakasım mahalle meydanımıza yapıyoruz” dedi.

“KEBİR CAMİİ’NİN ÖN KISMINDA BULUNAN TRAFO BİNASININ YIKIMINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Mollakasım mahallesindeki meydanda çevre düzenleme, genişletme ve yenileme çalışmalarına devam ettiklerini yineleyen Başkan Polat,  “Tarihi ve kültürel yapısına göre restorasyon çalışmalarına tabi tutulan Kebir Camii’nin ön kısmında bulunan meydanda başlatılan çalışmalara engel teşkil eden elektrik trafo binasının yıkımını gerçekleştirdik. Proje içerisinde bir adet şadırvan ile saat kulesi de yer almaktadır. Meydanın kaldırımlarını yenileyerek, araç ve yaya trafiğinin daha akıcı olmasını sağlayacağız.  Halkımızın çok yoğun kullandığı bu meydanımız çalışmalar tamamlandığı zaman modern, estetik ve kullanışlı bir yapıya kavuşturulacak. Kebir Cami’deki restorasyon bittiği zaman diğer uygulamalarla birlikte meydanımız çok güzel olacak. Projedeki tüm uygulamalar birbirini bütünleştirecek bir anlayışla hizmete girecektir” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 2
Bu Ay : 4892
Toplam : 4892

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom