Beklenen fuar törenle açıldı

11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı; 12 Nisan Çarşamba günü düzenlenen törenle açıldı.

Beklenen fuar törenle açıldı Malatya Ekonomi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Mişmişpark fuar alanında düzenlenen açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Mustafa Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Ürdün Büyükelçisi Amjad Odeh Amara Adaıleh, Lübnan Büyükelçisi Mansour Abdullh, Sudan Büyükelçisi Osman Eldirdieri Ebulmubarek Ali, Endonezya Büyükelçiliği Müsteşarı Almsyah Almsyah, Kosova Büyükelçisi Avni Suphi,  Kosova İstanbul Başkonsolosu Rahim Morina, Makedonya Büyükelçisi Dr. Zvonko Mucunski, Filistin Elçilik Müsteşarı Hana Abduramadan, Karadağ Büyükelçisi Baranko Miliç, Tayvan Ekonomi Müsteşarı Han Ching Fan, Ukrayna Ekonomi Müsteşarı İgor Varaksin ile Moritanya İslam Cumhuriyeti Büyükelçi müsteşarı Dhehbi Dhehbi; İlçe Belediye Başkanları, İl Müftüsü Ümit Çimen, meclis üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Temsilcileri ile Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç ile TÜDKİYEB (Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkezi Birliği) Genel Başkanı Nihat Çelik yaptıkları konuşmalarda; 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarının Malatya ve bölgesine hayırlı olması temennisinde bulunarak, kendilerini bir araya getiren, tarımdaki gelişmeleri ilimiz üreticisine tanıtan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır başta olmak üzere emeği geçenlere şükranlarını sunduklarını söylediler. Tüm üreticilerin bu fuarı ziyaret etmelerini beklediklerini Kılıç ve Çelik, bu fuarların üreticiler için çok önem arz ettiğine inandıklarını dile getirdiler.

Çakır: İlimizin geleceği ve ekonomik gelişmişliğini artırmak için tarım fuarına önem veriyoruz

Malatya Büyükşehir belediyesi olarak yıl içerisinde çok sayıda fuar düzenlediklerini ve bunlar arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarına ayrı bir önem verdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Malatya bir tarım şehri. Tarım fuarının önemi de buradan çıkıyor. Malatya deyince akla tarım geliyor, kayısı geliyor. Biz sanayimizi hızlı bir şekilde geliştirirken, kayısı ve tarımı da korumamız, ileriye taşımamız gerekiyor. Bu yıl 11’ncisini düzenlemiş olduğumuz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarımız her geçen gün daha da güçleniyor.  Düzenlemiş olduğumuz fuarlarla Malatya’nın bir fuarlar şehri olması için çalışıyoruz. Tarım bizim için çok önemli, ilimizin geleceği ve ekonomik gelişmişliğini artırmak için tarım fuarına önem veriyoruz. Fuarımıza destek veren başta sayın valimiz olmak üzere bütün oda ve birlik başkanlarımıza teşekkür ediyorum.

Tarımın, hayvancılığın gelişmesi yeni teknolojik gelişmeler ile buluşması ürün kalitesinin artırılması bakımından fuarımız üreticilerimiz için çok önemli. İlimiz ekonomisi, sanayisi ve ticareti her geçen gün daha da gelişmektedir. Bu gelişmelerin fuarlarla desteklenmesi gerekmektedir.  Birçok fuarımızı uluslararası boyuta taşıyoruz. 5-12 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’nin üçüncü büyük fuarı olan Kitap ve Kültür Fuarını düzenleyeceğiz. Bu fuarımızda hem ziyaretçi açısından hem de katılan firmalar ve yazarlar bakımından Malatya için ayrı bir önem arz etmektedir. 

Bu vesileyle ülkemizin birçok şehrinden fuarımıza katılan çiftçilerimize ve odalarımıza Malatya’mıza hoş geldiniz diyorum. Fuarımızın verimli geçmesini diliyorum. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Lübnan Büyükelçisi Abdullh:  Malatya insanı toprağı gibi cömert

Tarım Fuarına katılan Büyükelçiler adına bir konuşma yapan Lübnan Büyükelçisi MansourAbdullh, “Malatya’da bulunmaktan ve gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Malatya’da bazı ziyaretlerde bulunduk gerçekten çok güzel bir ülkeniz var. Güzel yatırımlar yapılmış. Allah bu ülkeyi korusun. Türkiye tarihi ve kibar insanları ile çok güzel bir ülke. Ülkelerimizin karşılıklı olarak birbirini tanıması gerekiyor. Kendi ülkemizde Türkiye’nin refahından ve yatırımlarından bahsettiğimiz zaman büyük bir mutluluk duyuyoruz. Malatya insanı Malatya toprağı gibi cömert, meyveleri gibi tatlı insanlar. Bütün dünyanın barış ve huzur bulması için dua ediyoruz” dedi.

Toprak: Tarım sektörü önemli bir sektör

İnsanların yaşaması için tarım sektörünün çok önemli olduğunu belirten Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, “Tarım adına düzenlenen bu fuarın sektöre önemli bir katkısı olduğuna inanıyorum. Malatya’ya baktığımızda Malatya’nın tarım kenti, hayvancılık kenti, sanayi kenti, kültür kenti, sanat ve sağlık kenti olma noktasında ilerlediğini görüyoruz. Hükümetimizin bu alanda çok büyük katkılarıyla Malatya iyi bir üretim noktasına gelmiş bulunuyor. Yazıhan ovasında 120 bin hektarlık alanda ilk defa sulu tarım yapılacak. Ülkemiz tüm zenginlikleri ile birlikte tarımsal noktada önemli zenginlikleri bulunmakta. Biz istiyoruz ki hem ülkemiz kazansın hem de şehirlerimiz kazansın. Bu fuarların dostluk ve barışın gelişmesine vesile olmasını temenni ediyorum. 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarımızın düzenlenmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve katkı sağlayan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. 

Tüfenkci: Fuarlar üreticimizi son teknolojik gelişmeler ile tanıştırıyor

Son olarak konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Fuarlar üreticimizi son teknolojik gelişmeler ile tanıştıran, aynı zamanda tarım teknolojisi üreten firmalarımızın ürünlerini tanıtmaları açısından son derece önemli. Düzenlenen fuarların başarılı olması için geniş kesimlerle buluşması gerekmektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun Tarım teknolojilerinin tanıtılması noktasında en büyük fuarlardan birinin Malatya’da yapılması çok önemli. Türkiye için tarım stratejik sektörlerden biri. Biz tarıma Hükümet olarak her türlü desteği vermekten çekinmiyoruz. Biz bir yandan sanayileşmeye çalışırken bir yandan da son teknolojilerle tarım yapmanın yollarını arıyoruz. Hükümet olarak çiftçimize birçok teşvikler vererek teknolojik gelişmelerden faydalanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu fuarın düzenlenmesinde emeği geçen başta büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı, İl Müftüsü Ümit Çimen’in yaptığı dua ile törene katılanlar tarafından kurdele kesimi yapılarak açıldı.

Daha sonra törene katılan protokol ve davetliler hep birlikte stantları gezdiler.

Fuar Alanı’na otobüsler ücretsiz

Tarım Fuarı’nı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar için ücretsiz otobüs seferleri de düzenleniyor. 12-16 Nisan tarihleri arasında; Akçadağ’da 09.20, Battalgazi’de 09.00, Kale’de 08.15, Yazıhan’da 08.30, merkez eski Belediye Binası önünde de 09.00-17.00 saatleri arasında belediye otobüsleri vatandaşları ücretsiz olarak fuar alanına taşıyacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 176
Bu Ay : 3149
Toplam : 3149

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom