Alzheimer’ın belirtileri ve çözümleri anlatıldı

Büyükşehir, Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Halk Sağlığı İl Müdürlüğü organizasyonunda düzenlenen bilinçlendirme programları aralıksız devam ediyor.

Alzheimer’ın belirtileri ve çözümleri anlatıldı Malatya Eğitim

Tecde mahallesinde düzenlenen konferansta Halk Sağlığı İl Müdürlüğünden Psikolog Güllü Ünal “Alzheimer” hastalığı hakkında bilgi verdi.

Her unutkanlığa Alzheimer demenin yanlış olduğunu belirten Psikolog Güllü Ünal, “Alzheimer beyindeki bazı sinirsel sistemlerin ve proteinlerin azalmaya başlaması sonucu bellekte ve zihinsel işlevlerde bozulmalar meydana geliyor ve Alzheimer hastalığı yavaşça başlamış oluyor” dedi.

Güllü Ünal, Alzheimer’ın genelde yaşlılık dönemlerinde görüldüğünü fakat hastalığın genetik olduğu ailelerde gençlerde de görülebileceğini vurgulayarak, Alzheimer hastalığının belirtilerinin bilinmesinin erken tedavi için çok önemli olduğunu söyledi.

Alzheimer’ın zihinsel ve davranışsal belirtileri olduğunu söyleyen Ünal, “Zihinsel belirtilerinin en önemlisi unutkanlıktır. Daha sonra öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yön bulamama, kişileri tanıyamama gibi farklı belirtileri görülmektedir. Davranışsal belirtiler ise genel olarak huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, hayaller görme ve depresyona girmedir” dedi.

Ünal, Alzheimer riskini azaltmak için, şüphe duyulduğunda doktora gitmenin, sigarayı bırakmanın, destekleyici ve tatmin edici kişisel ilişkileri artırmanın çok önemli olduğunu dile getirdi.

Konferansa katılan mahalle sakinleri Psikolog Güllü Ünal’a hastalık belirtileri ve çözüm yolları ile ilgili çeşitli sorular yönelterek teşekkür ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 292
Bu Ay : 11843
Toplam : 11844

Son Eklenen Firmalar

Ağabey Deri

FİRMA DETAYI

Ay Nakliyat

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: Medya İnternet