Alzheimer’ın belirtileri ve çözümleri anlatıldı

Büyükşehir, Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Halk Sağlığı İl Müdürlüğü organizasyonunda düzenlenen bilinçlendirme programları aralıksız devam ediyor.

Alzheimer’ın belirtileri ve çözümleri anlatıldı Malatya Eğitim

Tecde mahallesinde düzenlenen konferansta Halk Sağlığı İl Müdürlüğünden Psikolog Güllü Ünal “Alzheimer” hastalığı hakkında bilgi verdi.

Her unutkanlığa Alzheimer demenin yanlış olduğunu belirten Psikolog Güllü Ünal, “Alzheimer beyindeki bazı sinirsel sistemlerin ve proteinlerin azalmaya başlaması sonucu bellekte ve zihinsel işlevlerde bozulmalar meydana geliyor ve Alzheimer hastalığı yavaşça başlamış oluyor” dedi.

Güllü Ünal, Alzheimer’ın genelde yaşlılık dönemlerinde görüldüğünü fakat hastalığın genetik olduğu ailelerde gençlerde de görülebileceğini vurgulayarak, Alzheimer hastalığının belirtilerinin bilinmesinin erken tedavi için çok önemli olduğunu söyledi.

Alzheimer’ın zihinsel ve davranışsal belirtileri olduğunu söyleyen Ünal, “Zihinsel belirtilerinin en önemlisi unutkanlıktır. Daha sonra öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yön bulamama, kişileri tanıyamama gibi farklı belirtileri görülmektedir. Davranışsal belirtiler ise genel olarak huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, hayaller görme ve depresyona girmedir” dedi.

Ünal, Alzheimer riskini azaltmak için, şüphe duyulduğunda doktora gitmenin, sigarayı bırakmanın, destekleyici ve tatmin edici kişisel ilişkileri artırmanın çok önemli olduğunu dile getirdi.

Konferansa katılan mahalle sakinleri Psikolog Güllü Ünal’a hastalık belirtileri ve çözüm yolları ile ilgili çeşitli sorular yönelterek teşekkür ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 258
Bu Ay : 8154
Toplam : 12903

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom