Malatya'nın 120 bin dekar alanı sulayacak

Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması inşaatında çalışmalar yüzde 67 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Malatya'nın 120 bin dekar alanı sulayacak Malatya Ekonomi

BOZTEPE RECAİ KUTAN BARAJI SULAMASI YÜZDE 67 SEVİYESİNE ULAŞTI…

TOPLAM 120 BİN DEKAR ALANI SULAYACAK PROJENİN BU YAZ 92 BİN 300 DEKARI SULAMAYA AÇILACAK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Yüzde 67 fiziki gerçekleşme sağlanan ve toplam 120 bin dekar alanı sulayacak projenin, 92 bin 300 dekarısulayacak bölümü bu sulama mevsimine yetiştirilecek.

Malatya'da geçimini tarımla sağlayan vatandaşlar için sulamanın çok büyük önem arz ettiğinin farkında olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya ilinde barajların sayısını, alternatif su kaynaklarını ve sulama projelerini her geçen gün daha da artırıyor.

Cazibe ile Sulanacak 92 Bin 300 Dekar Bu Sulama Mevsimine Yetiştirilecek

Bu çerçevede inşaatı devam eden Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması projesinde önemli aşamalar kaydeden DSİ, projede yüzde 67 fiziki gerçekleşmeye ulaştı. Toplam 120 bin dekar alanı sulayacak projenin cazibeli 92 bin 300 dekarını bu sulama mevsimine yetiştirecek olan DSİ, 28 bin 300 dekarlıkterfilisulama şebekesini ise 2017 sonuna kadar hizmete almayı hedefliyor.

Projenin Tamamı ile 120 Bin 600 Dekar Arazi Modern Sulama Sistemine Kavuşacak

Proje tamamlandığında 120 bin 600 dekar zirai arazinin modern sulama teknikleri ile suya kavuşturulacağını kaydedenOrman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Boztepe Recai Kutan Barajı Sulamasıen önemli özelliği vanaların imalatı tamamlandığında Türkiye’deki sulama projelerinde şimdiye dek kullanılacak en büyük kelebek vanalar olmasıdır” dedi.

Sulamayla Birlikte Ciddi Bir Ürün Patlaması Olacak

Bakanlık olarak Malatya’da sulama yatırımlarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Malatya ilinde sulamayla birlikte ciddi bir ürün patlaması olacak ve özellikle gıda ve gıdaya dayalı sanayi altyapısı yatırımcılarımız için daha da elverişli hale gelecektir. Toplam yatırım bedeli yaklaşık 126 milyon lira olan bu proje ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 69 milyon lira katkı vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca proje ile 36 bin kişinin de istihdam edilmesi planlanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 830
Bu Ay : 6914
Toplam : 6914

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom