İnanmayacaksınız ama bunlar yaptı

Geleneksel El Sanatlarıdan olan oymacılık sanatının bir dalı olarak Su Kabağı İşlemeciliği-Lamba Sanatı, MABESEM kursuyla hayat buluyor.

İnanmayacaksınız ama bunlar yaptı Malatya Yaşam-Sağlık

Geleneksel El Sanatlarımız arasındaki Oymacılık Sanatının bir dalı olarak Su Kabağı İşlemeciliği-Lamba Sanatı, MABESEM Kursuyla hayat buluyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, kursta yapılan işlemelere olan beğenisini dile getirerek kursiyerleri tebrik etti.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde açılan Su Kabağı Lamba Sanatı Kursu, büyük ilgi görüyor. Kursu gezen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, çalışmalar hakkında bilgi alarak incelemeler yaptı. Mumcu, yapılan işlemelerin oldukça güzel bir görünüm sağladığını belirtti. Otantik eserler ortaya çıktığını kaydeden Mumcu, kursiyerleri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Görsel Şölen

Tamamen el işçiliğiyle yapılan Lamba Sanatı, adeta görsel bir şölen sunuyor. Kuruduktan sonra içi boşaltılan su kabaklarının dış kısmı temizlenerek üzerine modeller çiziliyor ve  yerine göre cam boncuk ekleniyor. Kabağın üzerine dış etkilerden korumak için vernik veya Gomalak cila atılır ki bu onun ömrünü ikiye katlar. Daha sonra elektrik aksamı yapılır ve yine isteğe göre avize veya ayaklı abajur olarak tasarlanır.

Yapılan işçiliğe göre rengarenk görüntüye kavuşan su kabağı işlemeciliği, süsleme sanatları içerisinde ayrı bir yer tutuyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 506
Bu Ay : 5670
Toplam : 5670

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom