Malatya’mızın Şanlı Tarihine not düşülmüştür

Malatya Halkı ile hain darbe girişimine en büyük darbeyi vurarak ülke milli birlik ve bütünlüğümüzün korunması, Devletimizin bekası için gereğini yaptı.

Malatya’mızın Şanlı Tarihine not düşülmüştür Malatya Asayiş

Malatya Valiliği, Türkiye'de başarısız olan darbe girişiminin Malatya faturasını açıkladı.Yapılan açıklamada;

FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARINA YÖNELİK OLARAK İLİMİZDE YÜRÜTÜLEN OPERASYONLAR VE ÇALIŞMALAR

15.07.2016 günü saat:23.00 sıralarında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan FETÖ/PDY terör örgütüne mensup bir grubun Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini ve Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etmelerinin ardından yapılan çalışmalar kapsamında; Bu hain plan içerisinde olmayan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Emniyet Teşkilatımızın ve en önemlisi Aziz Milletimizin; tanklara ve her türlü silahlara kendini siper etmesi sonucu, gerçekleştirilmek istenilen hain darbe girişimi; Devletimizin kararlı ve cesur tutumu ile 17 Temmuz 2016 günü yurt genelinde bastırılmıştır.
 
Cumhurbaşkanlığı makamından, TBMM’ne ülkemizin iç ve dış güvenliğini sağlayan TSK ve Emniyet Teşkilatımızdan, kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve sivil halkımıza yönelik insaf ve merhametten yoksun terörist, cani saldırıların benzeri ilimizde de gerçekleştirilmek istenmiştir.
 
Valiliğimiz, Emniyet ve Jandarma Teşkilatımız, TSK bünyesinde ilimizdeki birliklerde yer alan ve bu hain plana iştirak etmeyen Vatanperver Silahlı Kuvvetler mensupları, Büyükşehir Belediyemiz, Kaymakamlıklarımız, Merkez İlçe Belediyelerimiz ve İlçe Belediyelerimiz başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ellerindeki imkânlarla (resmi araçlar, otobüsler, iş makineleriyle) gerek tankların, gerekse uçakların hareket etmelerini engelleyerek, tarihinde memleketine düşmanı sokmayan, Devletine, Milletine ve Ay Yıldızlı bayrağına sımsıkı bağlarla sarılan kadirşinas ve kahraman Malatya Halkı ile hain darbe girişimine en büyük darbeyi vurarak ülke milli birlik ve bütünlüğümüzün korunması, Devletimizin bekası için gereğini yaparak Malatya’mızın Şanlı Tarihine not düşülmüştür.
 
Hain darbe girişimine yeltenenler ve FETÖ/PDY Terör Örgütü Mensuplarına yönelik olarak İlimizde bugüne kadar başlatılan operasyonlar ve çalışmalar gereğince;
 
İçişleri Bakanlığınca;
 
Malatya Valiliğinde,
 
(2) Vali Yardımcısı açığa alınmıştır.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinde,
 
(285) askeri personel hakkında gözaltı kararı uygulanmış olup; gözaltına alınanlardan 7 Adet Askeri uçağın kaçırılarak Malatya Erhaç Hava Limanına indirilmesi ile ilgili olarak (39) askeri personel gerekli Adli işlemler için Kayseri İline sevk edilmişlerdir.
Malatya Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirilen (246) askeri personel’den de; 2. Ordu Komutanlığı Karargâhında görevli içlerinde , (1) Orgeneral, (1) Tümgeneral, (3) Tuğgeneral,
 
7.Ana Jet Üs Komutanlığında görevli içlerinde (1) Hava Pilot Tuğgeneral ve (6) Pilot olmak üzere (49) kişi çıkarıldıkları Mahkeme tarafından tutuklanmış, (7) kişi Cumhuriyet Savcılığınca Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, Ayrıca 16.07.2016 günü yakalanarak gözaltına alınan çoğunluğu er rütbesinde bulunan askeri personel haklarında yapılan işlemler neticesinde (113) askeri personel Emniyet Müdürlüğümüzden, (72) askeri personel ise sevk edildiği Malatya Cumhuriyet Başsavcılığından serbest bırakılmışlardır. Yapılan operasyonlar kapsamında güvenlik güçleri ile girdiği çatışma neticesinde yaralı olarak yakalanan (1)  Askeri Personelin tedavisi devam etmektedir. Ayrıca (1) Kara Pilot Kurmay Albay ile (3) Askeri Hakim gözetim altına alınmıştır.   
 
İlimiz Cumhuriyet Başsavcılığının “Türkiye genelinde Hükümeti devirmeye ve Anayasal Düzene Cebren İlgaya Teşebbüs Etmek” suçundan FETÖ/PDY Terör Örgütüne mensup oldukları yönünde haklarında kuvvetli suç şüphesi bulunan Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları ile alakalı 16.07.2016 Tarih ve 2016-14001 Soruşturma numarasına kaiden,
 
Malatya Adliyesinde,
 
(10) Cumhuriyet Savcısı ve (22) Hâkim olmak üzere toplam(32) şüpheli hakkında gözaltı talimatı verilmiştir.
 
Yapılan çalışmalarda (7) Cumhuriyet Savcısı ile (20) Hâkim olmak üzere (27) şüpheli gözaltına alınmış olup, Mahkemeye sevk edilen (25) Hâkim ve Savcı hakkında tutuklama kararı verilmiş olup (2) hâkim hakkında ise Adli Kontrol Kararı verilmiştir.
 
Haklarında gözaltı kararı bulunan (3) Cumhuriyet Savcısı ve (2) Hâkim olmak üzere toplam (5) şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
 
Büyükşehir Belediyesinde,

(2) personel görevden alınmıştır.
 
İl Emniyet Müdürlüğünde,
 
(7) 3. Sınıf Emniyet Müdürü, (11) 4. Sınıf Emniyet Müdürü, (10) Emniyet Amiri, (2) Baş komiser, (14) Komiser, (8) Komiser Yardımcısı, (8) Baş Polis Memuru, (70) Polis Memuru, (2) Sivil Memur olmak üzere toplam (132) Emniyet Personeli görevden uzaklaştırılmıştır.
 
Vergi Dairesi Başkanlığında,
 
(2) Müdür Yardımcısı, (2) Gelir Uzman Yardımcısı, (9) Gelir Uzmanı, (3) Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (1) Şoför olmak üzere toplam (17) personel görevden uzaklaştırılmıştır.
 
İl Defterdarlığında,
 
(1) Müdür açığa alınmıştır.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünde,
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (250) personel, Malatya Valiliği tarafından ise; içlerinde, Maarif Müfettişi, Müdür,  Müdür Yardımcısı, Eğitim Uzmanı Memur, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olmak üzere (62) personel ile birlikte Toplam (312) Personel görevden uzaklaştırılmıştır.
 
İl Müftülüğü ve İlçe Müftülüklerinde,
 
(1)Müftü Yardımcısı, (3) Vaiz, (4) İmam Hatip olmak üzere toplam (8) personel görevden uzaklaştırılmıştır.
 
Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde,
 
(1) Müdür (2) Uzman olmak üzere toplam (3) personel görevden uzaklaştırılmıştır.
 
Sosyal Güvenlik Kurumunda,
 
Şef, VHKİ ve diğer personel olmak üzere (4) personel görevinden alınmıştır.
 
Kamuoyunun Bilgisine sunulur.Denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 878
Bu Ay : 4322
Toplam : 4322

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom