Sevserek Nemrut güzergahında bir durak olur

CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu, Sevserek Han'ın turizme kazandırılmasını istedi.

Sevserek Nemrut güzergahında bir durak olur Malatya Kültür-Sanat

CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Pütürge Nemrut yolu üzerindeki Sevserek Han’a giderek, burada basına açıklamalarda bulundu.

Sarıoğlu konuşmasında şunları söyledi. “Şu gördüğünüz yıkıntı  800 yıllık Selçuklu eseri. 13. Yüzyıldan kalma. Babamızdan, dedemizden kalma bir eşyayı gözümüz gibi koruyoruz. Ya bu eserleri! Kimin eline geçer böyle bir servet? Ama biz kıymetini bilmiyoruz. İşte hali ortada. Böyle giderse birkaç yıl sonra bir taşı kalmayacak. Buranın kısa zamanda yenilenmesi, görkeminin gün yüzüne çıkarılması gerekir. Bakın bu yol 60 Km. ötedeki dünya başyapıtı Kommagene  Uygarlığına, Nemrut’a gider.  Hem de yolun tam kenarında. Gelip geçenlerin gözünü alacak yerde. Buradan itibaren Nemrut’a doğru daha yedi han daha var. Bu Han’ı toprak altından çıkaran önceki valilerimizden Ulvi Saran’ı sevgiyle yad ediyorum. 2011’deki çalışması ödenek gelmediğinden yürümedi. Ama bunun yürütülmesi gerekir. Buradan başlanıp diğer hanlar da gün yüzüne çıkarılmalı. Bunun yapılması ekmek kadar, iş kadar önemli. Ama kaldırım yapmaktan, yap- boz yapmaktan daha önemli olduğu kesin.”

Sarıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ” Şimdi bu hanlar yapılırsa ne olur? Birincisi Nemrut yolu daha çekici olur. Malatya’nın ulusal görüşü olan Adıyaman-Nemrut veya Malatya-Nemrut yolu ucu kapalı yol olmaktan çıkar, tur yolu olur. Nemrut yoluna çıkan gerisin geri dönmez; Malatya devam eden Malatya yolundaki, Adıyaman’a devam eden de Adıyaman tarafındaki illerin diğer yerlerindeki tarihi ve diğer güzellikleri görür. Böylece pasta büyütülmüş ve üç taraf Adıyaman-Malatya ve gezgin için de,  karlı olur. İkinci husus da tarihimiz sahip çıkmış, çocuklarımızın bilinçli, özgüvenli, moralli yetişmelerine yardım etmiş oluruz. Atatürk, ‘Türk Çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler başarmak için kendinde kuvvet bulur.’ diyor. Çok doğru söylüyor. Çocuğumuz, gencimiz bu eserlere bakarak, ‘Geçmişte neler başarmışız, ticaret ne kadar önem vermişiz, kervanlar için ne güzel binalar yapmışız.’ der. Tarih bilinci sadece oturup okumakla değil, böyle eserleri gezip görmekle, düşünmekle oluşur. Bu milli bilinç de en değerli varlığımız olur. Yıkılmaz kalemiz olur. Onun için ekmek kadar, aş, iş kadar değerli diyoruz.”

CHP Battalgazi merkez İlçe Başkanı  Av. Selahattin Sarıoğlu konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Hepimiz, elbirliği, gönül birliği yaparak, ilgisizlikten yitip gitmekte olan Malatyamızın bu eserlerini  kurtaralım, gezilip görülür yapalım. Orta Asya tarihimize, Selçuklu, Osmanlı tarihimize, Cumhuriyet tarihimize sahip çıkalım. Hem atalarımıza vefamızı gösterelim, hem bilincimizi artıralım, hem de ülkemizi güzelleştirip turistler için çekici hale getirelim.” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 104
Bu Ay : 5298
Toplam : 5298

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom