Güvenli sürüş teknikleri

MOTAŞ’ın düzenlediği eğitim uzmanının katıldığı ‘Güvenli ve Verimli Sürüş Teknikleri’ programı Malatya Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Güvenli sürüş teknikleri Malatya Eğitim

Tamgacı: “İnsan, kırılacak en değerli eşyadan daha değerlidir bizim için. Bu bilinçle taşırız yolcularımızı. Adeta sırtımızda yumurta küfesi taşır gibi titiz davranıyoruz”

MOTAŞ’ın düzenlediği ve alanında ünlü bir eğitim uzmanının katıldığı ‘Güvenli ve Verimli Sürüş Teknikleri’ programı Malatya Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda güvenli sürüş teknikleri slayt eşliğinde anlatıldı. Çok verimli geçtiği bildirilen programdan satır başları şöyle:

Güvenlisürücü, gelen kazayıönceden fark edip erken önlemini alan kişidir.

Karşısındakisürücüyüdaime acemi bilerek önlemini ona göre alan kişidir güvenli sürücü.

Trafikte sürekli sabırlı olan kişidir güvenli sürücü

Trafikte her aracın fren yapabilme suresinin farklı olduğunu bilerek tedbirini ona göre alan kişidir profesyonel sürücü

Trafikte araç kullanırken risk almayan ve karşıdaki sürücünün hatasını öngörebilmektir profesyonellik.

Trafikte refleks çok önemlidir ve araç kullanırken direksiyon sizin hayat alanınızdır. Bunun için kaza anında araca müdahale edebilmenin yolu koltuğunuzda oturuyor olmanıza bağlıdır, yani emniyet kemeri hayat kurtarır.

Trafikte altın kural riske girmemektir.Problem oluştuktan sonra çözmek her zaman mümkün olmayabilir.

Hiç bir zaman yol hakkı benimdir, diyerek boş bulunmayın.

Trafik kazaları kader değildir.

Hiçbir şey insan hayatından önemli değildir.

Verimli sürüş teknikleriyle yakıttan tasarruf ederkenhem sarsmayan bir araçla yolculuk yaptırdığımız için müşteri memnuniyetini sağlamış, hem de çevreye salınacak karbondioksit salınımını en aza indirgemiş olacağız.Böylece akaryakıtta dışa bağımlı olan ülkemizin millî servetinin dışarıya akıtılmasına engel olacağız.

“Trafik kazaları terörden daha çok can alıyor”

Verilen eğitimle ilgili değerlendirmede bulunan MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı ülkemizde meydana gelen kaza ve kazalarda hayatını kaybedenlerle ilgili verileri paylaşarak şu açıklamada bulundu:

“TÜİK verilerine göre; 2015 yılında Türkiye’de 137.278trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 2469 oldu. Kazaların oluş nedenlerinin başında 121.951 kusurla sürücü hataları gelmektedir. Bunu 12.269 kusurla yaya hataları izlemektedir.

Verdiğimiz bu sonuçları göz önünde bulundurarak sürücü hatalarından kaynaklanan trafik kazalarını masaya yatırdık. İstatistiki verilerdeki diğer etkiler de bizi yakından ilgilendiriyor ancak, toplu taşım hizmeti yürüttüğümüzden sürücü hataları bizi birinci derecek ilgilendiriyor. Bu nedenle yürüttüğümüz eğitim programlarına ‘Güvenli ve Verimli Sürüş Teknikleri’ni kapsayan eğitimlere ağırlık veriyoruz.

Verilen eğitimlerde gördük ki kaza yapmanın nedenlerinin en başında dikkatsizlik ve hız gelmektedir. Tabii ki bunun da sebepleri var. Mesela eğitim sistemimizden kaynaklanan sürücü hataları, saygı ve hoşgörünün eksikliği, araç bakımlarının zamanında ve düzenli olarak yapılmaması, trafikte takip mesafesinin korunmaması. Bu ve buna benzer hatalar canımızdan can alıyor. Trafik kazaları ülkemizde terörden daha çok can alıyor. Bunu en aza indirgemek için eğitim programlarımızı sıklaştırdık, sıklaştırmalıyız.

Araç kullanmaya başlamadan beynimizi devreye almalıyız. Biz, yaratılmışların en şereflisi ve en değerlisi olan insanı taşıyoruz. İnsan, kırılacak en değerli eşyadan daha değerlidir bizim için. Bu bilinçle taşırız yolcularımızı. Adeta sırtımızda yumurta küfesi taşır gibi titiz davranıyoruz. Tüm personelimizi bu bilince erişinceye kadar eğitime ara vermeden devam edeceğiz.

Eğitimlerimizi pratikte de devam ettireceğiz. Eğitici eğitimleri de vererek en az beş eğitici personel yetiştirerek yıl boyu eğitimlerimizi belli periyotlarda sürdüreceğiz. ” ifadelerine yer verdi.

MOTAŞ’tan yapılan açıklamada programı gerçekleştiren güvenli sürücülük ve teknik eğitmeni Yener Gülünay hakkında şu bilgilere yer verildi: “Bir TV kanalında‘5. Vites’ programı sunuculuğu, otomobil magazin dergileri editörlüğü, otomobil sporlarında aktif olarak yarışmacı, 1995 yılında Shell Racing Team’de, 2000-2001 yıllarında Ford Ralli Takımı’nda profesyonel yarışmacı ve 2000 yılı Ford K Challenge birincisi olmuş ve 2004 yılında da bir TV programında otomobil testleri yapmıştır.

2008 yılında ortağı olduğu Güvenli Sürücülük Eğitim Merkezi’nde güvenli sürücülük ve teknik eğitmeni olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 455
Bu Ay : 778
Toplam : 778

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom