Çölyak Hastaşığı Gündeme Geldi

Malatya Kent Konseyi ve Malatya Çölyaklılarla Dayanışma Derneği, çölyak hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla bir program düzenledi.

Çölyak Hastaşığı Gündeme Geldi Malatya Haber

Programa Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, STK Başkanları, Malatya Çölyaklılarla Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Karslıoğlu, dernek üyeleri ve konferans vermek üzere İnönü Üniversitesi Gastroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Karabiber katıldı.

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, Kent Konseyi’nin çalışma politikası gereği kentteki bütün sivil gruplarla dayanışma içerisinde olmasından dolayı bu iş birliği ağının güçlü olmasının hem Kent Konseyi açısından hem de ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri açısından önemli olduğunu söyledi.

Malatya Çölyaklılarla Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Karslıoğlu, çölyaklılar ve yakınlarının kaydolabileceği derneğin temel amacının, tanı konulan kişilerin çölyakla yaşamı öğrenebilmesi ve toplumu bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

Serpil Karslıoğlu, “Malatya’da çölyak ile ilgili büyük bir açığı giderecek ve insanlara faydalı olacak faaliyetler yapmayı planlayan derneğimize Malatya halkının ilgi ve desteğini bekliyoruz.” dedi.

Slayt eşliğinde konferansını veren İnönü Üniversitesi Gastroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Karabiber, çölyak hastalığında erken tanının önemine değinerek, çölyak hastalığının bağışıklık sisteminde oluşan bir bozukluk sonucu ortaya çıkan bir bağırsak hastalığı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hamza Karabiber, “Çölyak hastalığı vücudun bütün sistemlerini etkileyen bir hastalık ve bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık. Çölyak hastalığı tedavi edilmezse büyüme geriliği,  kalsiyum ve K vitamini eksikliği, osteoporoz, kalın ve ince bağırsak kanserleri gibi çeşitleri hastalıklar da ortaya çıkabilir.” dedi.

Program sonunda dernek üyeleri ve katılımcılar ile beraber yemek yenildi. Malatya Çölyaklılarla Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Karslıoğlu ve İnönü Üniversitesi Gastroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Karabiber desteklerinden dolayı Malatya Kent Konseyi Abdullah Pektaş’a teşekkür ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 716
Bu Ay : 3689
Toplam : 3689

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom