Geçmişten Günümüze Malatya

Malatya’da “Geçmişten Günümüze Malatya / Kent-Kültür-Kimlik” konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek.

Geçmişten Günümüze Malatya Malatya Kültür-Sanat

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Valiliği, Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi  ve İnönü Üniversitesi iş birliği ile 14-16 Nisan 2016 tarihlerinde Malatya’da “Geçmişten Günümüze Malatya / Kent-Kültür-Kimlik” konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek. Sempozyum, 14 Nisan Perşembe günü saat 10.00’da Ramada Plaza Altın Kayısı Otel’de açılış programıyla başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından organize edilen sempozyumla kentin tanıtımına katkı sağlanması ve bilimsel bakış açılarıyla elde edilen bulguların çeşitli yönleriyle değerlendirilerek ileriye yönelik stratejiler oluşturulması hedefleniyor.

Malatya, çok yönlü olarak ele alınacak

Sempozyumla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş kentleri arasında sayılan Malatya, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-politik yönleriyle her geçen gün büyümekte ve çevre illere vizyon sağlamaktadır. Sempozyumla; Malatya’nın tarihi, edebi, kültürel, sosyolojik, beşeri, felsefî ve iktisadi meselelerinin ‘kent-kültür-kimlik’ temaları ekseninde işlenme imkânı bulunacaktır. Malatya; sahip olduğu halk kültürü ürünleri, folklorik özellikleri, tasavvuf geleneği, iz bırakan mutasavvıfları, yetiştirdiği şahsiyetleri, kentleşme tecrübesi ve tarihi varlığı ile geçmişten günümüze Anadolu’nun önemli duraklarından biri olmuştur. Dünyaca ünlü kayısısı, Cumhuriyet’in kuruluşuyla beraber günden güne gelişen sanayisi, ekonomik hayatı ve turizm potansiyeli ile kalkınmasına hız katmaktadır.”

3 gün sürecek Sempozyumda sunulacak bildiri konuları aşağıdaki başlıklarla sınırlı olmamakla birlikte şöyle olacağı açıklandı:

Kent Tarihi

Tarih Öncesi Dönemler; Arkeoloji, Osmanlı Öncesi, Osmanlı Dönemi, Cumhuriyet Dönemi

Kent Ekonomisi

Tarım, Kayısı, Sanayi, Ticaret, Tüketim ve Yoksulluk

Kent Kültürü

Edebiyat, Folklor Ürünleri, Eğitim, Turizm, Spor, Müzik, Tarihi Eserler ve Mimari, Coğrafya, Tarihi Şahsiyetler (Dini, Siyasi ve Edebi Kişilikler)

Kent Kimliği

Sosyal Hayat, Demografik Hareketlilik, Sağlık, Çevre Koruma ve Kentleşmenin Etkileri, Üniversite ve Kent.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 662
Bu Ay : 4688
Toplam : 4688

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom