Din ve Trafik Sempozyumu Başladı

İnönü üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ve alanında uzman çok sayıda akademisyenin katıldığı “Din ve Trafik” başlıklı sempozyumuna start verildi.

Din ve Trafik Sempozyumu Başladı Malatya Eğitim

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Davut Özbağ, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Zafer, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Sempozyum, Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Lokman Bedir’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, “Üniversiteler, yeniliklere, sosyal hayatın iyileşmesine ve toplumun kalkınmasına öncülük eden kurumlardır. İlahiyat Fakültelerinin amacı ise, İslam’ın temel kaynakları olan Kur’an ve Sünnet’in ışığında çağın gelişmelerini doğru okuyabilen din ve bilim insanı yetişmektedir. Bu itibarla ilahiyatçıların asıl görevlerinden biri de din konusunda insanları aydınlatmaktır. Bugün bir araya gelmemizin asıl nedeni, sosyal hayatımızın bir parçası olan trafik konusunu çeşitli yönleriyle tartışmaktır. Çünkü trafik, hem hayatı kolaylaştırma özelliği hem de sebep olduğu maddi ve manevi kayıplarla ele alınması gereken bir konudur.” dedi.

İnsan davranışlarını belirleyen değer koyucuların başında dinin geldiğini belirten Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, “Trafiğin daha yaşanılır olması için araçlar, yollar ve sinyalizasyon gibi teknik yapının iyileştirilmesi kaçınılmazdır. Ancak bu teknik yapıyı kullanacak olan insandır. Dinimiz, insanı her yerde doğru davranan biri olarak yetiştirmek istemektedir. Bu bağlamda trafiğe çıkmış insana trafikte saygıyı, kurallara uymayı, hoşgörüyü, affediciliği dahası kul hakkına girmemeyi öğretmiştir.” ifadelerini kullandı.

Trafiğin evrensel anlamda insanların, hayvanların ve taşıtların kara, hava, deniz ve demir yollarındaki hareketlerine verilen genel isim olarak tanımlandığını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, “Trafik, birçok alanın içerisinde olduğu hemen herkesi, her kesimi ilgilendiren ve hayatın tam ortasında yer alan kompleks bir konudur.” dedi.

Hangi konu olursa olsun tedbirini almadan işin takdire bırakılmasının doğru olmadığını ifade eden Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, “Nice canların yok olduğu, nice ailelerin yıkıldığı ve neticesinde ciddi psikolojik sorunların yaşandığı trafik kazalarının birçoğunda tedbirsizliğin olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla her ne olursa olsun takdirden önce tedbirin esas alınması son derece öncelikli ve önemlidir. Düzenlenen sempozyumun bu bakımdan önemli bir içeriğe sahip olması sevindiricidir.” şeklinde konuştu.

Trafik kurallarının, gerekçesi ne olursa olsun asla ihmale gelemeyeceğini, aksi takdirde bedelinin çok ağır olduğunu vurgulayan Malatya Valisi Süleyman Kamçı ise konuşmasında şunları söyledi: “Bu kuralların ihmal ya da ihlali kimi insanı canından ve sevdiklerinden ettiği gibi kimi insanı da bir ömür boyu engelli ve mahrum yaşamaya mahkûm etmektedir. Dolayısıyla bu ağır bedelleri ödemek yerine, çok acı tecrübeler neticesinde belirlenen, can ve mal güvenliğimizin teminatı olan trafik kurallarına uymak zorundayız. İnanıyorum ki ‘Din ve Trafik’ konulu sempozyum, halkımızın bilinçlenmesi hususunda önemli bir adım olacak ve benzeri çalışmalara ışık tutacaktır.”

Yapılan konuşmalardan sonra sempozyum, giriş paneli ile devam etti. Üç gün süreceği belirtilen sempozyumda din ve trafik konusunda değişik başlıklar altında 17 oturumun düzenleneceği ve 74 bildirinin sunulacağı kaydedildi. 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 533
Bu Ay : 4934
Toplam : 4934

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom