Sokak Hayvanlarını İçin Doğal Bakımevi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanları için doğal ortamda Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi yapıyor.

Sokak Hayvanlarını İçin Doğal Bakımevi Malatya Haber

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen Yeniköy mevkiindeki 128 dönümlük alanda “ Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi” için inşaat çalışmalarına başlandı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 128 dönümlük alanda Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi Projesi gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda ihale edilen ve yer teslimi yapılan proje içerisinde hayvanlar için müşahede, poliklinik, ameliyathane, röntgen, ultrasonografi bölümleri, ilaç ve tıbbi malzeme, mama-yiyecek ve malzeme depoları, yavrulu anne bölümü, sahiplendirilecek hayvanlar için açık ve kapalı kafesler, yaşlı hayvan bölümü ile idari birimler, kafeterya ve toplantı salonu bulunuyor.

PROJENİN YÜZDE 40’I HİBE DESTEKLİ

Yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak proje kapsamında ayrıca 128 dönümlük alanın etrafı taş duvar ve tel örgü ile çevrilecek. 5 milyonluk maliyetin yüzde 40’lık bölümü ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı hibesiyle karşılanacak. İhale şartnamesinde 18 ayda bitirilmesi gereken Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nin daha kısa bir süre içerisinde bitirilmesi planlanırken, 128 dönümlük alanın doğal ormanlık özelliğinin korunacağı kaydedildi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezinin hayvan hakları açısından Malatya için önemli bir proje olduğunu söyledi.

Başta İslam dini olmak üzere, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin de hayvanların incitilmemesi ve eziyet edilmemesi yönünde telkinleri olduğunu belirten Çakır, “Malatya Büyükşehir Belediyesi Veteriner Müdürlüğü olarak sokak hayvanları için MALET arkasında bulunan Geçici Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nde hizmetlerimiz devam ediyor. Ancak bu alanın kısıtlı olmasının yanı sıra, hayvanların alışık oldukları doğal ortamda gerekli tedavi, beslenme ve diğer işlemler için yaptığımız araştırmalar neticesinde Yeniköy mevkiinde Orman Bakanlığı’na ait olan güzel bir alan tespit ettik.

Yaptığımız girişimler sonucunda 128 dönümlük bu alanı belediyemize tahsisini yaparak, sokak hayvanları için Geçici Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi olarak proje hazırladık. Geçtiğimiz aylarda da ihalesini yaparak, kazanan firmaya yer teslimini yaptık. Şu anda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah kısa bir süre içerisinde projeyi bitirerek hizmete sunacağız. Bu projenin bitmesiyle birlikte birçok projede olduğu gibi bu projede de Malatya olarak örnek teşkil edeceğiz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 197
Bu Ay : 1515
Toplam : 1515

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom