Av Yasağı Uyarısı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya İl Şube Müdürlüğü, 21 Şubat 2016 tarihi itibariyle ülke genelinde av sezonunun sona erdiğini, bu nedenle sezon dışında avlanmanın yasak olduğunu belirterek, vatandaşları uyardı.

Av Yasağı Uyarısı Malatya İlçe

Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya İl Şube Müdürlüğü, Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca 2015-2016 av döneminin, 21 Şubat 2016 tarihi itibariyle ülke genelinde sona erdiğini belirtti. Konuyla ilgili Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi için av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunması, geliştirilmesi, avlanmaların kontrol altına alınması, avcılığın düzenlenmesi, av kaynaklarının milli ekonomi açısından faydalı olacak şekilde değerlendirilmesi amaçlarına yönelik olarak 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3’üncü maddesi çerçevesinde 26.05.2015 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu, 2015-2016 Av Dönemine ait avcılığın düzenlenmesine ilişkin 14 sayılı kararı almıştır. Alınan bu karar 5 Haziran 2015 tarih ve 29377 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Merkez Av Komisyon Kararı, av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini göz önünde bulundurarak 15 Ağustos 2015-21 Şubat 2016 tarihleri arasını av sezonu olarak belirlemiş olup, 21 Şubat 2016 tarihi itibariyle tüm yurtta genel av yasağı başlamıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca av sezonunun kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığı, avın açılacağı döneme kadar avcılık faaliyetlerinin yasak olduğunun belirtildi. Açıklamanın devamında, “Özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süre zarfında toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlarda daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması gerekmektedir. 2016-2017 av dönemine ilişkin av sezonu mayıs ayında toplanacak merkez av komisyon toplantısı neticesinde belirlenecek ve alınacak kararın resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacaktır. Kara Avcılığı Kanunu ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 661
Bu Ay : 4687
Toplam : 4687

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom