Tevhid-i Tedrisat Kanunu Kalrıdılsın

Mazlumder Malatya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Anıl, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) tarafından 3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen, eğitim ve öğretimde birliği esas alan Tevhidi Tedrisat Kanununun kaldırılması gerektiğini söyledi.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu Kalrıdılsın Malatya Haber

TBMM tarafından 3 Mart 1924 tarihinde, 430 kanun numarası ile kabul edilen ve ülkedeki bütün eğitim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığına bağlanmasını öngören Tevhidi Tedrisat yasasının mevcut haliyle ihtiyaçlara cevap veremediğini ifade eden Anıl “Bu yasa çürümeye yüz tutmuştur. Bu kanunla insanlar tek tipleştirilmeye çalışılmıştır. Ülkedeki kültürel ve dini farklılıklar yok sayılmış, özgür eğitim hakları insanların ellerinden alınmıştır. Halbuki bu toplum büyük bir kısmının Müslüman olmasına rağmen farklı inanç ve kimliklerin bir arada yaşadığı bir toplumdur. Çoğunluğu Müslüman olan bir toplumda Müslümanların inançlarına uygun bir Eğitim sisteminin olmaması kabul edilemez bir durumdur” diye konuştu.

Mazlumder olarak bu yasanın ve bu anlayışın artık değişmesini istediklerini dile getiren Anıl, “Mevcut bu eğitim sistemi ihtiyaçlara cevap vermemektedir. Sağına, soluna yama yapılarak sonuç alınması mümkün değildir. İnsani ve toplumsal hakları, ilkeleri ve değerleri önceleyen yeni bir Eğitim sitemi mutlak suretle ve ivedilikle oluşturulmalı ve eğitimi şekillendiren tüm kanunlar kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı. Anıl konuşmasında son olarak, “Çağrımız tüm sendikalara, sivil toplum örgütlerine, öğretmenlere, öğrenci ve öğrenci velilerinedir. Gelin çürümüş bu mevcut baskıcı sistemi değiştirmeye ve geleceğimizin temellerini sağlam atmaya birlikte mücadele edelim” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom