CHP Kadın Kollarından Eylem

CHP Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ‘Artvin Cerattepe’ ile ‘Cansel Buse’ için ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Enver Kiraz, kadına şiddetin son dönemde yüzde bin 400 arttığını belirtti.

CHP Kadın Kollarından Eylem Malatya Haber

Emekliler Parkı Meydanında bir araya gelen CHP Kadın Kolları ve Gençlik Kolları, Artvin Cerrattepe’de yapılmak istenen maden inşaatı ile Kayseri’de tecavüze uğradıktan sonra intihar eden Cansel Buse Kınalı için ortak basın açıklaması düzenledi. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz burada yaptığı açıklamada, “Bugün bir arada olmamızın sebebi intihar eden sevgili Cansel’i anmak ve intihar sebebini sorgulamaktır. Kadına şiddet maalesef, yüzde bin 400 arttı. Şiddet arttı, taciz arttı, tecavüz arttı ve bunun önünü açan bir anlayışı var, asıl sorgulamamız gereken bu anlayış. 10-11 yaşındaki çocuğun kolsuz elbise giymesini gündeme taşıyan anlayış” ifadelerini kullandı.
Kiraz, Artvin Cerattepe’ye değinerek, maden inşaatının mahkeme kararı ile durdurulmasının Artvin halkının zaferi olduğunu kaydetti. Kiraz, “Artvin’de alınan bu karar önemlidir. En azından dava sonuçlanıncaya kadar doğa katledilemeyecektir. Ama bu karar yeterli değildir. Mahkeme kararı beklenmeden tamamen doğayı katleden anlayışın ortadan kaldırılması gerekir”şeklinde konuştu.

Cerattepe’de inşa edilmek istenen altın madenine ilişkin konuşan CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Orçun Çalış, “Cerattepe gibi bir doğa harikasında 2012 yılında maden için ihale açılmış olup, hukuka aykırı bir ÇED raporu çıkarılmıştır. Kısa vadede kazanacağınız birkaç milyon doların karşılığı binlerce insanın geleceği ve bütün dünyanın ortak mirası olan Artvin'in yeşili, doğası olamaz. Artvin Cerattepe'nin ‘Altın'da ölüm, üstünde yaşam var. Artvin'in üstü altından daha değerlidir. Bugün alınan kararla yapılacak olan maden projesi hukuki süreç tamamlanana kadar durdurulmuştur. Artvin halkının direnişi sonuç vermiş ve onurlu mücadele bir kez daha kazanmıştır. Bu onurlu direnişi gösteren Artvinlilere Malatya'dan selamlarımızı gönderiyoruz" diye konuştu.

Emekliler Parkı Meydanında yapılan açıklamada, CHP Kadın Kolları Başkanı Güllü Tunçer, “Özgecan Aslan'ın 11 Şubat 2015 günü Mersin'in Tarsus ilçesinde tecavüz girişimine direndiği için vahşice öldürülmesi kadına yönelik şiddet konusunda ülke çapında hassasiyet oluşturdu. Acıyı ve utancı derinden hissettik. Kayseri'de 17 yaşındaki Cansel Kınalı'nın kafasına tabanca ile ateş ederek intihar etmesinin nedeni ortaya çıkınca yine büyük bir acı hissettik.

Lise öğrencisi olan Buse'nin öğretmen demeye dilim varmıyor ama matematik öğretmeninin tecavüzüne uğradığı, bunu okul yönetimine bildirdiği ancak okul yönetiminin bu olayı örtbas etmeye çalıştığı iddiası var. Bu olay bir intihar değil, cinayettir. Kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz olayları yaygın olmakla beraber ancak ölümle sonuçlanırsa haber oluyor. Sokaklar, iş yerleri, okullar kadınlar için güvenli değil artık. Kadına yönelik şiddet olaylarının yaşadığımız, içinden geçtiğimiz siyasal ortamla ilgisi var” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 102
Bu Ay : 7248
Toplam : 7248

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom