Yardım Dernekleriyle İstişare Toplantısı

Malatya Kent Konseyi Malatya’da yardımlaşma hususunda yerel, ulusal ve uluslararası alanda aktif olarak faaliyet yürüten yaklaşık yirmi Sivil Tolum Kuruluşu Temsilcisini bir araya getirerek yardımlaşma konusunda istişare toplantısı düzenlendi.

Yardım Dernekleriyle İstişare Toplantısı Malatya Haber

Kent Konseyi’nde Genel Sekreter Abdullah Pektaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen istişare toplantısında konuşan Pektaş, yardımlaşmanın kültürümüzün ve insani değerlerimizin ayrılmaz bir parçası olduğuna işaret ederek, yardım konusunda yapılabileceklerle ilgili birtakım tespitler yaptıklarını ve bu tespitleri istişare etmek ve geliştirmek amacıyla sorumluluk üstlenmiş kurumlarla ortak akıl yürüterek gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Pektaş: Ortak Bir Data Oluşturmalıyız
Kimi ihtiyaç sahibi ailelerin birden çok dernekten yardım aldığını, bu durumun önüne geçmek için ortak data oluşumunun önemli olduğunu belirten Pektaş,  yardım dernekleri ile yapılacak istişareler sayesinde derneklerin birbirlerinden haberdar olacaklarını ve bu sayede hayrı çoğaltmak ve derneklerin birbirlerine destek olmaları adına önemli bir adım atabileceklerini ifade etti.

Kişilerin ekonomik imkânları arttıkça zamanlarının azaldığını bu yüzden zamanı da hayra dönüştürmemiz gerektiğini vurgulayan Pektaş,  “Amacımız doğru zamanda, doğru kişilere ulaşmak. Ortak aklı çerçevesinde oluşturacağımız yardım kültürü kentimiz için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Yardımlar İçin Ortak Data Oluşturmak Daha Güvenli
İyilik Der Başkanı Mehmet Aslan, İhtiyaç sahibi kişilerin ya da bölgenin tespiti konusunda hassas davranılması gerektiğini, yardım yapılacak yerde öncelikle keşif yapılarak ihtiyaçların listelenip daha sonra giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Taştepe Yardım Derneği Başkanı Yahya Dayan, ihtiyaç sahibinin tespiti noktasında muhtarların önemli bir rol üstlendiğini vurgulayarak,  mahalle muhtarlarının da istişare toplantısında olması gerektiğini ifade etti. Yardım konusunda artık uluslararası kuruluşların olduğunu ve çoğu kişilerin bu kuruluşlara bağışta bulunduğunu söyleyen Dayan,  bundan dolayı bazen yerelde yapılan yardımların yetersiz kaldığını belirtti.

Himyaç Der Başkanı A.Ece Budan, günümüzde ailelerin yozlaştığını aile fertleri arasında iletişimsizlik olduğunu, bu kopukluğu da gidermenin önemli olduğunu belirtti.. Kent Konseyi’nin önemli bir noktada olduğunu belirten Budan, yardımların yanı sıra sosyal eksiklikleri de giderebilmenin önemli olduğunu söyledi.

Bir Damla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayşe Eroğlu, sadece maddi yardımların değil, manevi yardımların da çok önemli olduğunu söyledi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Taha Güzel, yapılan yardımların kesintisiz olarak değil,  her yıl kişilerin gelir durumunun değiştiğinden dolayı güncelleme yapılmasının daha iyi olacağını belitti.

Kızılay Derneği Başkanı Av.Umut Yalçın, yardım dernekleri olarak aslında “hepsinin daha iyisini yapalım” diye yola çıktıklarını ortak data oluşumunun daha faydalı ve güvenilir olacağını, ayrıca sınırların ötesinde yapılacak yardımlar konusunda kendileri ile iletişim kurulması halinde kimin neye ihtiyacı olduğu konusunda bilgi verebileceklerini belirtti.

Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Temsilcisi Sevcan Uzundere, İnsanlara sadece maddi değil,  aynı zamanda vicdanlı, karakterli bir nesil oluşturmak için çaba göstermek gerektiğini ifade etti.

Malatya Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Abdulkadir Doğan, dernek olarak kendilerinin de hayır sahibi ile ihtiyaç sahibini buluşturmak istediklerini belirterek, çoğu kişinin derneğe duydukları güven sayesinde direk ihtiyaç sahibi kişiler ile bir araya gelmediklerini dernek üzerinden yardımlarını ilettiklerini söyledi.

Toplantı sonunda katılımcılar Kent Konseyi Genel Sekreterliği’nin başlatmış olduğu bu çalışmanın örnek teşkil edecek bir çalışma olduğunu vurgulayarak, düzenli periyotlarda Kent Konseyi’nde istişare toplantıları yapılması kararını aldılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 63
Bu Ay : 2266
Toplam : 2266

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom