Evren'den Kesinti Açıklaması

Esnaflara sunulan 30 bin TL’lik faizsiz kredide yapılan kesinti tartışmaları ile ilgili bir açıklama yapan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, tartışmaların bilgi kirliliğinden kaynaklandığını söyledi.

Evren'den Kesinti Açıklaması Malatya Haber

Evren, konu ile ilgili düzenlediği toplantıda son günlerde kredi kesintisi ile ilgili bir bilgi kirliliği olduğunu ifade ederek “Şu anda kooperatiflerimiz 1163 sayılı kanuna göre çalışıyor. Bize gelen genelgelerinin aynısını uygulamak mecburiyetindeyiz” diye konuştu. Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş’ın gündeme taşıdığı kesintilerin halen devam ettiği konusunu bir bilgi kirliği olarak gördüğünü belirten Evren, 08 Ocak 2016 tarihinden itibaren faizsiz kredi kullanan esnaflardan yıllık 500 TL alınacak. Bunun 250 TL’si bizim kooperatiflere diğer 250 TL ise Halk Bankası’na iletilecek. Eğer bu kredi çekim vadesi 3 yıl olursa bu da toplam bin 500 TL’ye olarak kesilecek” şeklinde konuştu. Kredi kullanımında ilk gelen genelge ile kesinti miktarının 3 bin 500 TL olduğunu ancak sonradan bu miktarın bin 500 TL’ye düşürüldüğünü aktaran Toptaş, "Bize şuana kadar müracaat eden esnaflarımızın sayısı 700’ün üzerinde. Her hafta 70’in üzerinde esnafımıza bu faizsiz krediyi vermekteyiz” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Malatya’ya ya yaptığı ziyarette konuyu kendisine aktardıklarını kaydeden Evren, “Burada yaptığımız görüşmede biraz bankadan dolayı kredilerin az geldiğini söyledim. Kendisi bize bu konuda gerekli yardımın sağlanacağını söyledi. Sayın Bakanımıza da ayrıca teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi. Malatya Esnaf ve Sanatkarın şuana kadar kullandığı faizsiz kredi miktarının 5 milyon 137 bin liraya ulaştığını aktaran Evren, kesinti ücretinin düşürülmesinden önce alınan 3 Bin 500 TL’lik ücretin de geri iadesi ile ilgili konuyu Bakan Tüfenkci’ye aktardıklarını söyledi. Evren, Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmede kesinti iadesinin birinci taksitte mahsup edileceğini yada paranın iade edilmesi ile ilgili bir çalışma olduğunu dile getirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 422
Bu Ay : 3866
Toplam : 3866

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom