Yargı Talebimizi Haklı Buldu

Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, döner sermayeden gelir vergisi kesilmemesi için açtıkları davada Danıştay’ın yürütmenin durdurulması kararı verdiğini belirterek, “Sağlık-Sen olarak, döner sermayeden gelir vergisi kesilmemesini yargıya taşıdık ve yargı, talebimizi haklı buldu” dedi.

Yargı Talebimizi Haklı Buldu Malatya Haber

Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, döner sermaye yönetmeliğindeki, döner sermayeden gelir vergisi kesilmesine sebebiyet veren hükümlerinin iptali için açtıkları davada Danıştay 4. Dairesinin yürütmenin durdurulması kararı verdiğini belirtti.

Bingöl, “Dava, il sağlık müdürlüğü ile halk sağlığı müdürlükleri ve bağlı kuruluşlarını kapsıyor. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Döner Sermaye Yönetmeliğindeki gelir vergisi kesilmesine dair hükümlerin iptali için açmış olduğumuz dava ise devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde ve İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde net performans puanının belirlenmesine dair hükümlerde yer alan ‘gelir vergisi’ ibarelerinin iptali için açtığımız davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi” şeklinde konuştu.

Bingöl, döner sermayeden gelir vergisinin kesilmemesi gerektiğini ifade etti. Mehmet Bingöl, “Danıştay kararında, 209 sayılı Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun ile ek ödemelerin oranı ile usul ve esaslarını belirleme konusunda Maliye Bakanlığı’nın uygun görüşü ile Sağlık Bakanlığına Yönetmelik çıkarma yetkisi verildi. Ancak yönetmelikte dayanağı olan kanun ile verilen yetkinin dışına çıkılarak yapılacak ödemeler üzerinden ayrıca vergi kesintisi yapılması hususunda da karar alındığı belirtilerek dava konusu hükümlerde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verilmiştir.

Ayrıca kararda vergi kesintisi yapılması ya da yapılmaması yolundaki düzenlemelerin ancak anayasadan sonra en üst norm olan kanun ile konulup kaldırılacağı ya da değiştirileceği belirtilerek, davaya konu yönetmelik gibi ikincil düzenlemelerde verginin kanuniliği ilkesine de aykırılık teşkil edildiği belirtilmiştir. Sağlık çalışanlarının döner sermayelerinden gelir vergisi alınmasının adaletsizliğine yıllardır dikkat çekmelerine karşın, idarenin bu konuda sağlık çalışanlarını mağdur edilmiştir.

Diğer kamu kurumlarında görev yapanların ek ödemelerinden gelir vergisi kesilmemektedir. Sağlık çalışanlarının döner sermayesinden hem gelir vergisi alınıyor hem de emekliliğe yansıtılmayarak ayrı bir mağduriyete yol açılıyor. Sağlık-Sen olarak, döner sermayeden gelir vergisi kesilmemesini yargıya taşıdık. Yargı, talebimizi haklı bularak, döner sermayeden gelir vergisi alınmasını sağlayan yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürütmesini durdurdu. Bu kararın verildiği tarihten itibaren, kararın kapsadığı il sağlık müdürlüğü il halk sağlığı müdürlüğüne bağlı çalışanların döner sermayelerinden gelir vergisi kesilmemesi gerekmektedir. Ayrıca, yönetmeliğin yayınlandığı 2012 yılından bugüne kadar kesilen gelir vergilerinin de çalışanlara iadesinin yapılması gerektiğini, geri ödemelerin yapılması için de gereğinin yapılmasını belirtiriz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 695
Bu Ay : 4252
Toplam : 4252

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom