MABESEM'e Gelenler Engel Tanımıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi (MABESEM) etkinlikleri her kesimden ilgi görüyor. 7’den 70’e herkes tarafından büyük ilgi gören kurslardan, engelli vatandaşlar da faydalanıyor.

MABESEM'e Gelenler Engel Tanımıyor Malatya Haber

MABESEM’in usta öğreticilerinden Cevdet Bozdağ tarafından yapılan ve 2012 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen 'Aşhan Bacı' bez bebek kursu Sanat Galerisi’nde kursiyerlere öğretiliyor. Malatya yöresine ait giyim, kuşam ve yaşayışı ifade eden Aşhan Bacı bez bebekleri, kursiyerler tarafından titizlikle yapılıyor. Bez bebek kursuna katılan engelli kursiyerlerden Yücel Doğanşahin ve Engin Bezenez, bebekleri severek yaptıklarını ifade etti. Sanat galerisinin engelli insanlar için bulunmaz bir yer olduğunu ifade eden Yücel Doğanşahin, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin çok faydalı bir iş yaptığını söyledi. 1 ayı aşkın bir süredir bez bebek kursuna geldiğini belirten Doğanşahin, “21 yıldır Türkiye Sakatlar Derneği’nde Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Dernekte olduğum için sosyal faaliyetlerde sıklıkla haberim oluyordu. Dernek kapanınca buraya geldim. Buradaki sosyal faaliyetler çok güzel. Özellikle binayı çok beğendim, binanın içi çok temiz. Böyle bir yerden insanların faydalanması gerekiyor. Belediye çok faydalı bir iş yaptı. Bunun gibi çok yer olmalı diye düşünüyorum. Malatya'da başlangıç için güzel bir yer” diye konuştu.

“MİMARİ ENGEL YOK”
Sanat Galerisi’nin engelli vatandaşlar için uygun bir bina olduğunu ifade eden Doğanşahin, Sanat Galerisi’nde mimari engellin olmadığını söyledi. Yücel Doğanşahin, “Gittiğimiz her yerde mimari engel karşımıza çıkıyor. En çok lavabo konusunda sıkıntı yaşıyorduk. Burada öyle bir sorun yok. Hareket alanımız çok geniş. Engelli insanlarımız gönül rahatlığı ile buraya gelebilirler. Evde oturmak güzel bir şey değil. Eşyanın kölesi olmak güzel bir şey değil. Her gün ev sil, ev temizle, şu şöyle oldu, bu böyle oldu demek güzel bir şey değil. Sosyal faaliyetlere katılan toplumla iç içe olan kesimde yer almak güzel” ifadelerini kullandı. MABESEM gibi yerlerin yaygınlaşması gerektiğini söyleyen engelli kursiyer Engin Bezenez ise daha önceden de Sakatlar Derneği’nde bu gibi kurslara katıldığını dile getirdi. Bezenez, “Evde oturmak hoş bir şey değil. Üretken olmak ve bir şeyler yapmak gerekiyor. Buradaki kurslar her anlamda bize uygun. Örneğin bez bebek kursuna gelirken elbiseleri nasıl dikeceğim diye düşünürken, elbiseleri dikmek için kullandığımız dikiş makinesi bile bize kolaylık sağlanacak şekilde ayarlanmış. Engelli arkadaşlarımız gönül rahatlığı ile hiçbir engelle karşılaşmadan buraya gelip kurslardan faydalanabilirler. Burada hobi amaçlı yaptığım bebekleri daha sonra eşe dosta hediye edeceğim" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 88
Bu Ay : 8968
Toplam : 8968

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom