Türkmenler'den Putine Çağrı

Yazıhan Türkmen Dağ Köyleri Derneği Başkanı İsrafil Çatalkaya, Rusya’nın bir an önce Türkmen köylerini bombalamaktan vazgeçmesini isteyerek, "Akıllı ol Putin" dedi.

Türkmenler'den Putine Çağrı Malatya İlçe

Dernek binasında Malatya’daki bazı sivil toplum kuruluşları ile birlikte basın açıklaması yapan İsrafil Çatalkaya, Rusya’nın Suriye’de Türkmen köylerinde katliam yaptığını söyledi. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Dünyadaki tüm yetkililere seslendiklerini belirten Çatalkaya, “Buna daha fazla seyirci kalmamaları gerekiyor. Akan kanın durması ivedi önceliğimizdir. Eğer daha fazla seyirci kalırsanız bu kan sizi de boğacaktır” ifadelerini kullandı.
Mazlum insanların ahının 3’üncü dünya savaşına sebep olabileceğini belirten Çatalkaya açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Daha önce Libya’da, Mısır’da, Yemen’de ve Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi bu ülkelerin ahı tutmuş 1 ve 2. Dünya savaşı başlamıştır. Dünyadaki vicdanı olan, insan sevgisini kaybetmeyen tüm devlet, kurum ve kuruluşlara STK’lara sesleniyoruz. Gelin bu zulme seyirci kalmayalım. İnsanlar zulüm görmesin, çocuklar yetim kalmasın, analar gözyaşı dökmesin, Aylan bebekler ölmesin.”

Orta Doğu’da yaşana bu zulme dur denilememesi durumunda 3’ündü dünya savaşının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Çatalkaya, bunu görmek için tarih profesörü olmaya gerek olmadığını ifade etti. Yaşanan süreçte Rus halkının en zararlı çıkacağını kaydeden Çatalkaya, “2. Dünya savaşında Rusya’ya ABD yardım etmişti. Bu defa Amerika size yardım etmez. Siz bitene kadar bu savaş devam eder” şeklinde konuştu.

Rus halkının köklü bir millet olduğunu ancak Türk ve Türkmen halkının da aile içi tartışmadan çıkan 7 kardeş olduğunu belirten Çatalkaya, “Türkmen, Kazak,Çeçen, Azeri,Özbek, Kırgız ve Uygurlar olmak üzere 7 kardeş 7 devlet olmuştur. Dünyadan kıyamete kadar Rus halkı da kalacaktır, Türk halkı da. Aksi düşünülemez, tabiatın kuralına aykırıdır” diye konuştu.

Hükümetin aldığı bazı uygulamaları takdir ile karşıladıklarını söyleyen Çatalkaya, Türkmenlerin ve Ordadoğu’da ezilen tüm halkların koruma mücadelesinin sonuna kadar yanında olduklarını söyledi.

Basın açıklamasına Türkmen Bağımsızlık Hareketi Türkiye Temsilcisi Veysel Şahin, Hak Malulleri Dul ve Yetimleri Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanı Duran Şahin ile bazı STK’lar da destek verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 32
Bu Ay : 5226
Toplam : 5226

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom