BİLSAM'da İran Devrimi Konuşuldu

BİLSAM tarafından düzenlenen Kültür Kuşağı Konferansları’nın bu haftaki konuğu Araştırmacı-Yazar Selahaddin Eş Çakırgil oldu. Çakırgil, “79 Devriminden Günümüze İran” konusunda katılımcılara konferans verdi.

BİLSAM'da İran Devrimi Konuşuldu Malatya Kültür-Sanat

BİLSAM Konferans Salonu’nda saat 19.00’da başlayan konferansa çok yoğun bir katılım oldu. Yaklaşık 2,5 saat süren konferansta, Araştırmacı - Yazar Selahaddin Eş Çakırgil, 1979 İran İslam Devrimi’nin 1977 yılının ortalarında cereyan ettiğini ve Şahın İran’ı terk etmesi ve devrimin lideri Humeyni’nin İran’a dönmesiyle zafere ulaştığını ifade etti.

İran devriminin ne Doğu ne Batı merkezli bir devrim olmadığını, soğuk savaşın her iki kutbunu da reddeden halk tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Çakırgil, her ne kadar Müslümanlar bu devrimin liderliğini yapmış olsalar da devrim sürecine şah karşıtı tüm güçlerin dahil olduğunu dile getirdi.

Farklı toplumsal kesimlerin bu devrime dahil olsa da devrimin renginin İslami olduğuna değinen Çakırgil, “Bu süreçte devrime destek vermemizin tek gerekçesi de devrimin bu İslami ve ümmetçi kimliğiydi. İran İslam devrimi, bu süreçte yok edilmeye çalışıldı ve bu süreçte pek çok katliamlar yapıldı, suikastlar gerçekleştirildi, devrimin liderleri de büyük oranda bu suikastlar sonucunda ortadan kaldırıldı. Saddam üzerinden başlatılan 8 yıllık savaş da İran devrimine çok zarar verdi” şeklinde konuştu.

Devrim öncesi ve devrim sonrasında hem Türkiye’de hem de İran’daki anılarını anlatan Selahaddin Eş Çakırgil, yoğun bir ilgiyle program boyunca takip edildi. Sunum sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Çakırgil’e günün anısına BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Tav tarafından, tablo ve kayısı takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 292
Bu Ay : 6376
Toplam : 6376

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom