Yaşlılıkta Alzheimer ve Depresyon

Türkiye’de nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülüyor.

Yaşlılıkta Alzheimer ve Depresyon Malatya Haber

Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Alzheimer ve Depresyon konusunda farkındalık oluşturmak ve konunun önemine dikkat çekmek amacıyla bir konferans düzenlendi. Konferansa Turgut Özal Tıp Merkezi Psikiyatri Anabilim Dalında görevli Yrd. Doç. Dr. Lale Gönenir Erbay katılarak, ‘Yaşlılıkta Alzheimer ve Depresyon’ konulu sunum gerçekleştirdi.

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte yaşlı nüfusun toplumdaki oranının günden güne artığının belirtildiği konferansta ancak yaş ilerledikçe yaşam süresinin aksine fiziksel ve ruhsal hastalanma riskinde de bir artış gözlendiğine vurgu yapıldı.

Alzheimer’in unutkanlıkla başlayan, kişinin zihinsel yetilerini elinden alan ve bakıma muhtaç duruma getiren bir hastalık olduğunu belirten Yrd.Doç. Erbay, hastalığın başlangıçta sinsi bir unutkanlıkla başlayabileceğinden yaşlılıkta izlenen unutkanlığın normal olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı. Alzheimer’in ilerleyici bir hastalık olduğunu kaydeden Erbay, “Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.

Üzüntülü hal ve unutkanlığın yaşlılığın doğal bir sonucu olduğu şeklinde yanlış bir önyargının olduğunun belirtildiği konferansta yaşlılıkla birlikte çevre ile ilgilenmede bir miktar azalma ve beden sağlığının ön plana çıkmasının doğal olduğu ancak bu dönem kişinin hayatını sıklıkla gözden geçirdiği çok hassas bir dönem olduğu belirtildi. Yaşlılarda depresyon belirtilerinin sıklıkla görüldüğü ifade edilen konferansta bu hastalığın tedavisinin ise mümkün olduğunca gözardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ölüm nedeni verilerine göre, 2011’de Alzheimer hastalığından ölen yaşlı nüfus oranının yüzde 2,9 iken, bu oran 2012’de yüzde 3,4’e, 2013’te yüzde 3.6’ya yükseldi. Türkiye’de yaşlıların yüzde 15 ile 20’sinde depresyon görülüyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 924
Bu Ay : 1442
Toplam : 1442

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom