"Faizler yükselebilir!"

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bu güne kadar yaşanan krizlere alışık olan ekonomi dünyamızın ilk defa global bir krizi yaşadığını belirterek...

Malatya Ekonomi

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, bu güne kadar yaşanan krizlere alışık olan ekonomi dünyamızın ilk defa global bir krizi yaşadığını belirterek, bu nedenle daha önce yaşananlara göre daha fazla krizin hissedildiğini ifade etti.
MİAD Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Malatyalı İşadamları Derneği'nin (MİAD) 41. aylık toplantısının İstanbul Holiday İnn Airport Otelde gerçekleştirildiği bildirildi. "Global Kriz ve Türkiye'ye Yansımaları" konulu toplantının konuşmacı misafiri TMSF Başkanı Ahmet Ertürk oldu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş, yeni dönemde faaliyetlerini geliştirmek ve yeni projeler üretmek amacıyla kurdukları Başkanlık Koordinasyon Kurulu'nu tanıttı.
Daha sonra Ahmet Ertürk, "Global Kriz ve Türkiye'ye Yansımaları" konulu konferans verdi.
Ertürk, "Krizin en belirgin yanı global olması" diyerek yaşanılan krizin Türkiye'nin alışık olmadığı bir kriz ortamının yaşandığını, bundan önceki kriz ortamlarına alışan işadamlarının bu krizde daha fazla zorlandığını ifade etti. Kriz geliyor söylentisinin yaygınlaşmasını krizi getiren psikolojik bir neden olarak ifade eden Ertürk, "Türkiye'de her şey yolunda giderken birden bir şeyler değişti. Artık ekonomi tüm dünyada beklentilere bağımlı hale gelmiş. Türkiye'de bu kriz ortamını yaşıyor" ifadelerini
kullandı.
Global krizin nedenlerini anlatan Ahmet Ertürk, faiz politikalarının ve üst düzey merkez bankalarının uygulamalarının etkileri ile türev işlemlerin artmasının krizi tetiklediğini vurguladı. Ertürk, "Bir deriden bir post çıkar bunlar birden fazla çıkarmaya çalıştı ve sonuçta sistem çöktü. Finans sektöründe türev işlemler ortaya çıktı. Krizin en şiddetli tarafının yaşandığı finans sektörünün ekonomiyi tahrip edecek boyuta ulaşması, finans sektörün ikincil bir sektör olmaktan çıkıp baş sektör büyüklüğüne erişmesi işlev kaymasına neden oldu" diyerek krizin nedenleri hakkında tespitlerini aktardı.
Benzer firmaların batırılmamasına rağmen dünyanın en büyük firmalarından biri olan Brothers'ın batırıldığını söyleyen Ahmet Ertürk, Lehman Brotthers'ın batacağını kendilerinin 4 sene öncesinden tahmin ettiklerini belirtti. Yaptıkları tahsilatlarla ilgili Türkiye'den FİBA Grubu Lehman Brohers'ın ortaklığı ile bir anlaşma yaptıklarını anlaşmaya firmaların batması ile ilgili bir madde koyduklarını belirten Ertürk, o dönemde kendilerine gülenlerin olduğunu söyledi. Lehman Brothers'ın batması sonrası hisseleri geri aldıklarını ve kriz ortamında önemli bir kar elde ettiklerini anlatan Ahmet Ertürk, yaptıkları tahsilatlarla da tahminlerin çok üzerine çıktıklarını belirtti.
Krizin sonuçlarını kredi piyasalarını felç etmesi ve bankacılık sistemin çalışmamasına neden olması olarak sayan Ertürk, "Krediye ihtiyacı olana kredi vermiyor istemeyene kredi çıkıyor herkes kendini garantiye almak istiyor" dedi. Faizlerin tekrar yükselebileceğini buna hazırlıklı olmak gerektiğini söyleyen Ahmet Ertürk, orta direk anlayışının önemli olduğunu orta direğe sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. Ertürk, "Krizin dünyaya maliyeti 8-10 trilyon dolar dünya çapında ikinci büyük bir kriz olur mu kesin konuşmak kolay değil ama yeni bir köpük artışı gözleniyor. Borsa tırmandı ekonomik veriler iyi gitmemesine rağmen bunun olması garip geliyor. İşadamlarımızın kendini koruması gerek Ayağınız frende gözünüz ilerde devam etmelisiniz!" dedi.
TMSF'ye geldiklerinde planlamalar yaptıklarını ve işin uzmanlarına ne kadar tahsilat yapılabileceğini sorduklarını söyleyen Ertürk, o gün birkaç milyar doların bile zor göründüğü ortamda bugün itibariyle 18.5 milyar dolar tahsilat yaptıklarını söyledi. Yaptıkları tahsilatları hazineye ve devlet kurumlarına aktardıklarını anlatan Ertürk, önümüzdeki 7-8 yıllık dönemde 3.5 milyar dolar daha tahsilat yapmayı hedeflediklerini söyledi.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 270
Bu Ay : 270
Toplam : 270

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom