Rusya Kayısıyı Etkilemeyecek

Rusya’nın Türkiye’den sebze, meyve ve zirai ürün ithalatını yasaklayacağını açıklamasının ardından konuşan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, bu kararın Malatya kayısısını ve ekonomisini fazla etkilemeyeceğini söyledi.

Rusya Kayısıyı Etkilemeyecek Malatya Haber

Geçtiğimiz dönemlerde yıllık 35 milyon dolar kuru kayısı ihracatı ile Malatya’nın kayısı gönderdiği ülkeler arasında bulunan Rusya’nın ihracat yasağı kararı kent ekonomisini fazla etkilemeyecek. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Rusya’nın yaşadığı ekonomik krizden önce rekoltenin yüzde 30’unu aldığını ancak son 2 yıldır bu oranın yüzde 10’lara düştüğünü hatırlattı. Bu nedenle Rusya’nın bu kararının kayısıyı ve kent ekonomisini fazla etkilemeyeceğini ifade eden Özbey, “Rusya’ya olan kayısı ihracatında diğer yıllara göre azalma vardı zaten. Bu nedenle de kayısı ihracatçılarımız Rusya’ya alternatif olarak yeni ülkelere ihracat başlatmıştı” diye konuştu.
Malatya’dan kuru kayısı ihracatı yapılan ülkelerin her geçen gün arttığını ifade eden Özbey, kayısı gönderilen ülke sayısının 100’den 110’a çıkarıldığını söyledi. En son eklenen 10 ülkenin kayısı ihracatının fazla olduğunu kaydeden Özbey, bu nedenle Rusya’nın bu kararının kayısı ihracatını çok etkilemeyeceğini dile getirdi.

Malatyalı kayısı üreticilerine de seslenen Özbey, “Üreticilerimiz müsterih olsunlar ve kayısılarını satarken değerlendirerek satsınlar. Fiyatların düşmesi konusunda bir etkilenme olmaz” şeklinde konuştu.

Şu an düzenli olarak her ay kayısı ihracatının yapıldığını belirten Özbey, önlerinde daha 7-8 ay olduğunu ve bu süre zarfında da ellerindeki rekoltenin tükeneceğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 278
Bu Ay : 2822
Toplam : 2822

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom