Defne Geçim Kaynağı Oldu

Gıda, ilaç, kimya, boya ve kozmetik başta olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılan defne ağacının yaprakları orman köylüsü için ekmek kapısı oldu.

Defne Geçim Kaynağı Oldu Türkiye-Dünya

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde orman köylülerinin yeni geçim kaynağı “Ormandaki define” olarak adlandırdıkları defne ağacının yaprakları oldu.

Gıda, ilaç, kimya, boya ve kozmetik başta olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılan defne ağacının yaprakları orman köylüsü için ekmek kapısı oldu. İlçeye bağlı 7 köyde hasadı başlayan defne ağacının yaprağı, 5 ay süren sezon boyunca yaklaşık 250 ailenin geçimini sağlıyor. Bu yıl Kadirli ilçesinde yaklaşık 25 Bin ton defne yaprağı hasadı beklediklerini belirten Kadirli Orman İşletme Müdürü Ferdi Kızıl, başta Kösepınarı, Koçlu, Yoğunoluk köyleri olmak üzere 7 ayrı köyde defne yaprağı hasadının başladığını söyledi.

Defne yaprağının toplanması ve kurutma işlemine kadar bilgi de veren Kızıl, “Kadirli ilçemizde iki ayrı kurutma tesisi var. Defne hasadı orman köylerinde işletmemizce belirlenen alanlarda köylüler tarafından yapılıyor. Daha sonra kurutma tesislerinde Yaprak ve ağacın ince dalları birbirinden ayrılıyor. Kurutma işleminin ardından ise defne yaprakları firmalarca İzmir’e gönderiliyor. Defne yapraklarının bir kısmı yurt içinde değerlendirilirken büyük bir kısmı da Avrupa’ya ve Amerika’ya gönderiliyor. Bu yıl 25 Bin ton civarı hasat bekliyoruz. Geçen yıl defne yaprağının yaş olarak satılan kilogramı 55 kuruştu bu yıl ise kilogram 80 kuruşa çıktı bu da memnuniyet verici” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 268
Bu Ay : 9148
Toplam : 9148

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom