Yeşilyurt'a üzüm fabrikası...

Türkiye'nin en büyük bağcılık projelerinden birinin Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi Kırlangıç köyünde başlatıldığı bildirildi.

Yeşilyurt'a üzüm fabrikası... Malatya İlçe

Malatya Yeşilyurt Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü'nün desteğiyle Taceddin Doğan isimli müteşebbis tarafından kurulan Modern Bağ Tesisi, İlçe Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu ve teknik elemanları tarafından yerinde incelendi. Yeşilyurt İlçe Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu yaptığı açıklamada "Dünyada bağcılık için en elverişli iklim kuşağı üzerinde yer alan ülkemiz, çok eski ve köklü bir bağcılık kültürü ile zengin yetiştiricilik potansiyeline sahiptir. Bağcılığın bir çok ülkede en önemli tarım sektörü arasında sayılmasının başka nedeni ürünü çok yönlü değerlendirme imkanına sahip bir ürün olmasıdır. Türkiye dünyada bağ alanı olarak 4. sırada üretimde 5. sıradadır. İlimiz iklim ve toprak özellikleri bakımından bağ yetiştirmeye uygundur. Bu özelliklerden dolayı ilimizin her bölgesinde modern ve kaliteli verimli bağcılığa müsaittir. İlimizde çok uzun yıllardan beri eski usulde bağcılık yapılmakta olup, 55 bin 150 dekarda sofralık, 8bin 930 dekara kurutmalık, 4 bin dekarda şaraplık üzüm yetiştirilmektedir.
Yeşilyurt İlçesinde de 10 bin 900 dekarda sofralık, 3 bin 650 dekarda kurutmalık bağcılık yapılmaktadır" dedi.
Çolakoğlu, "Yeşilyurt ilçesi Kırlangıç köyünde kurulacak olan üzüm fabrikasına hammadde temin etmek amacı ile köyde organik bağ olarak 2007 yılında 84 dekarlık alanda 9 bin adet öküzgözü üzüm fidanı, bugüne kadar bu topraklarda hiç yetiştirilmemiş 84 dekarlık alanda 9 bin kalecik karası üzüm fidanı dikildi. 2009 yılında da 84 dekarlık alanda 15 bin adet boğazkere üzüm fidanı olmak üzere 252 dekarlık alanda toplam 33 bin adet bağ fidanı dikilmiş olup, Emprenyeli yuvarlak ahşap direkler ile yüksek telli sistem oluşturulmuş ve in-line damlama sulama sistemi ile sulanmaktadır" ifadelerini kullandı.
Bağ sahibi Taceddin Doğan ise, "Bölgede üreteceğimiz şarapları yurt dışına ihraç edeceğiz. Bu projenin temeli her ne kadar bağcılık ve şarap endüstrisi ile ilgili olarak hazırlanmış ise de yörede geleneksel olarak gerçekleştirilen kuru tarım yerine, bağcılık tarımının gelişmesine yol açmaktadır. Yüksek katma değerli bir ürün olan şaraplık üzüm üretimi için başlatılan organik bağ projesi kapsamında kurulan bağ ve kurulacak fabrikada 100 kişinin doğrudan, 3 bin kişinin de dolaylı olarak istihdam imkanı meydana getirilmiş olacak" diyerek, daha sonra şunları söyledi:
"Bölgede hiç olmayan bir şeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yakın zamanda fabrikanın temelini atmayı düşünüyoruz. Fabrika 10 dekar alan üzerine kurulacak, üretim kapasitesi olarak ilk etapta yılda 1 milyon litre olarak planlıyoruz. Kapasiteyi giderek artıracağız. Fabrikada üretilecek şaraplar doğrudan ihraç edilecek. Amacımız organik tarım ile birlikte çiftçilere bağcılığı benimsetmektir. Kuracağımız fabrika ile yörede tarım ile uğraşan insanlara ürünlerini satabilecekleri bir pazar oluşturmaktır. Bağın kurulması ve çalışmalar sırasında bizden teknik olarak yardımlarını esirgemeyen Yeşilyurt İlçe Tarım Müdürlüğü'ne teşekkür ederim. "
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 582
Bu Ay : 3066
Toplam : 3066

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom