Üniversitede Haciz Şoku

İnönü Üniversitesi Battalgazi Kampüsü'nde Ziraat Fakültesi'nin yapımı sırasında bina içine yerleştirilen jeneratörün özel bir bankaya ait finansal kiralık ürün olduğu ortaya çıkınca mahkeme haciz kararı verdi.

Üniversitede Haciz Şoku Malatya Haber

Fakülte binasının duvarları yıkılarak haczedilen jeneratör bankaya teslim edilirken, konu yargıya taşındı. 
İnönü Üniversitesi’nde önceki gün haciz şoku yaşandı. Battalgazi Kampüsü içerisinde yapımı süren Ziraat Fakültesi binasında bulunan jeneratör ve ekipmanlarına mahkeme kararı ile tedbir kararı konuldu. İcranın nedeni ise 1 yıl önce ihaleyi alan firmanın getirdiği piyasa değeri 750 bin TL’yi bulan jeneratörün özel bir bankaya ait kiralık ürün çıkması. İstanbul’da özel bir banka tarafından finansal kiralama yolu ile ihale edilen jeneratör ve ekipmanlarını iddiaya göre kiralayan firma, aldığı ürünleri daha sonra başka bir firmaya verdi. İddiaya göre bu firma da 2014 yılında İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin yapım işini alınca jeneratörü ve ekipmanlarını binaya yerleştirdi. Ancak ihaleyi alan firma bir süre sonra iflas edince ihale feshe gitti ve yeniden yapım işi ihaleye çıktı. İstanbul’daki bankanın avukatları ise yaşanan bu olay karşısında harekete geçerek, konuyu yargıya intikal ettirdi. İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açılan dava sonucu bankanın tescilli ürünü olduğu kanıtlanan jeneratörün bulunduğu yerde haciz edilerek, bankaya verilmesine karar verildi. İstanbul’daki mahkemenin kararı Malatya’da 8. İcra Müdürlüğü’ne iletilince ekipler önceki gün harekete geçti. Bankanın Malatya’daki avukatının da katıldığı icra işlemi sırasında olay yerine jandarma ekipleri de çağrıldı.

Güvenlik güçleri ile birlikte Battalgazi ilçesindeki İnönü Üniversitesi Kampüsü'ne giden icra memurları, Ziraat Fakültesi binasında bulunan jeneratöre el koydu. Binanın duvarlarının yıkılarak içerideki jeneratörün vinç yardımı ile dışarı çıkarılmasının ardından TIR’a yüklenen ürünler bankanın deposuna götürüldü.

Üniversite yetkilileri mahkemenin verdiği karara itiraz ederek, resmi bir kurumdan icra yolu ile bir malın alınamayacağını dile getirse de firma avukatı jeneratörün sicil gazetesinde tescili bulunduğunu belirterek ,yaptıklarının yasal olduğunu savundu. Finansal kiralama kanununa göre tescil edilen malın üçüncü kişi tarafından alınamayacağı ve finansal kiralama malı olduğunun bilinmemesinin mümkün olamayacağını ifade eden kurum avukatları, İnönü Üniversitesi’nin sicil gazetesinden aldıkları malın sorgulamasını yapmadığını iddia ediyor. 
İnönü Üniversitesi yetkilileri ise, verilen haciz kararının doğru olmadığı görüşünde. Tedbir kararı uygulayan mahkemenin jeneratörün devlet kurumunda olduğunu bilmediği için icra kararı verdiğini savunan yetkililer, kurum avukatlarının mahkemeyi bu konuda yanılttığını ifade etti. 

Konu mahkemeye taşınırken, ileriki günlerde mahkemenin nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 159
Bu Ay : 159
Toplam : 159

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom