Arguvan Suya Kavuşacak

Malatya'nın Arguvan ilçesinde sulama sıkıntısını sona erdirecek olan ve 17 bin hektarı sulayacak olan Yoncalı Barajı'nın yapımı sürüyor.

Arguvan Suya Kavuşacak Malatya İlçe

DSi 9. Bölge Müdürü Okan Bal, bölgede sulama sorununu ortadan kaldıracak olan Yoncalı Barajı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi. Arguvan’ın sulama sorununu ortadan kaldırması beklenen Yoncalı Barajı'nda ihalenin yapılmasının ardından çalışmalara hız verildiğini belirtti. Barajın yüksekliğinin 93 metre olacağın ifade eden Bölge Müdürü Bal, barajın tünelinde de çalışmaların kısa süre sonra başlayacağını kaydetti. Tünellerle ilgili ihalesinin önümüzdeki ay yapılmasının planlandığını anlatan Bal, Yoncalı Barajı’nın 2018’de bitirilmesini öngörüldüğünü söyledi. Barajın ön yüzünde beton kaplı kaya dolgu kullanılacağını vurgulayan Bal, “Bu barajımızla Arguvan’ın mümbit ovalarını toplamda 17 bin hektar yani 170 bin dönüm arazi sulanmış olacak. Tabi barajın sahası 9 buçuk kilometre derivasyon tüneli olacak. Devalüasyon tüneli de 17 bin hektara suyu alıp derivasyon yapacağız. Tünelimizin ihalesini, projesini tamamladık aralık sonu gibi yapmayı planlıyoruz. 17 bin hektarlık Arguvan ovası sulamasını da Allah kısmet ederse önümüzdeki sene yapacağız” dedi. 

Yoncajı Barajı’nın büyük ve prestijli bir proje olduğunu kaydeden DSİ Bölge Müdürü Bal, “Malatya için önemli bir yatırım. Barajımızda da bu sene önemli bir ilerleme kaydettik. Sene başı ödeneğimiz 20 milyondu 5 milyon daha arttırdık ve ödeneğimizin tamamını aralık ayı sonuna kadar tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 15
Bu Ay : 6812
Toplam : 6812

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom