29 Ekim Malatya'da Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Malatya'nın Darende ilçesinde de coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Malatya'da Coşkuyla Kutlandı Malatya Haber

Kaymakamlık makamındaki düzenlenen bayramlaşmanın ardından Darende Güreş alanında tören düzenlendi. Törene, Darende Kaymakamı Ali Türk, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Garnizon Komutanı Üsteğmen Rauf Özgenç, öğrencilerin ve halkın bayramlarını kutladı. Programa Cumhuriyet Savcısı Mustafa Ortanca, Emniyet Müdürü Halil Ejder Çelikkaya, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlamı ile ilgili bir konuşma yapan Kaymakam Ali Türk, “Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olup ve bizlere eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetin ilanının 92. yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz.

Cumhuriyet’in en önemli fazileti, eşitlik, adalet, hürriyettir. Millet egemenliğine dayanan, gücünü millet iradesinden alan Cumhuriyet rejiminin temel esasları, bireylerin hak ve özgürlüklerini teminat altına alması, toplumda adalet duygusunun yerleşmesini sağlayacak bir hukuk düzenini tesis etmesidir. Bugün herkes, bu ülkenin eşit haklara sahip, asil ve özgür vatandaşlarıdır. Ve ayırım gözetilmeksizin herkes, Cumhuriyetimizin gerçek sahibidir” dedi. Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvetin, milletin kendisi olduğunu belirten Kaymakam Türk, “Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak ve Cumhuriyetimizin benimsediği bütün değerlere sımsıkı sarılarak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Cumhuriyetimiz çok ağır bedeller ödenerek kazanılmış bir istiklal mücadelesinin ardından kurulmuştur. Hiç şüphe yok ki, istiklalimizin ve istikbalimizin sembolü olan Cumhuriyetimizi korumak, ecdadımızın mirasına sahip çıkmak, onu gelecek nesillere aktarmak için milletimizin her bir ferdi, bugün de aynı ruh ve kararlılığa, aynı özveriye sahip olmalıdır. Türkiye'nin aydınlık bir geleceğe adım adım yürüdüğü bir dönemde, bir olarak, birlik olarak, milletimiz için bu toprakları vatan kılan değerlere sonuna kadar sahip çıkmalıyız. Hiçbir gücün, hiçbir kötü niyetin, hiçbir kirli emelin bizi yolumuzdan döndürmesine izin vermemeliyiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ ü ve onunla beraber Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan eden ecdadımızı, vatan için gözlerini kırpmadan özlemlerini yüreğine atarak çocuklarını savaşa gönderen anne ve babaları, üstün fedakarlıkları ile vatan topraklarını bizlere emanet eden, bütün şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı, şükran ve en içten duygularla anıyorum” şeklinde konuştu.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerden sonra yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Program, resmi geçit töreni ile sona erdi.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 92’inci Kuruluş Yıl dönümü Malatya'da da büyük bir coşku ile kutlandı.
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Malatya Valisi Süleyman Kamçı, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile birlikte Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabul edilmesinin ardından kutlamalar resmi geçit töreni ile devam etti. İnönü Caddesi Abdullah Gül Parkı önünde düzenlenen törene Vali Süleyman Kamçı, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Avgun Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşu yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

Protokolün törene katılanların bayramını tebrik etmesiyle başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. Törende bir konuşma yapan Vali Süleyman Kamçı, “Malazgirt’te at koşturan, gemileri karada yürüten, Altaylar’dan Tuna’ya üç kıta da destan yazan adalet timsali bir millet olarak, yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele bugün birliğimizi, dirliğimizi, sarsılmaz irademizi göstermemize vesile olan Cumhuriyet Bayramımızın sevinç ve heyecanını yaşamaktayız. Hepimize kutlu olsun" diye konuştu.

Vali Kamçı, "Yakın tarihte cereyan eden gelişmeler açık bir şekilde göstermiştir ki, Türk milletinin bekasının ve milletler camiası içinde hak ettiği yeri almasının yegâne yolu, kanla irfanla kurulan Cumhuriyet’ten geçmektedir. Çünkü Cumhuriyet’e giden yolda kana belenen Yemen’den, Allahuekber Dağları’nda buz kesen Mehmetçiğin son nefesinden, Türk’ün Son Umudunu taşıyan Bandırma Vapuru’na çırpınarak yüz süren Karadeniz’den, ilk hedef Akdeniz’e doğru “Allah Allah” nidalarıyla şahlanan bir kutlu nesilden silinmez izler vardır.

Her karış toprağı şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu kutsal vatanın ebedi Türk yurdu olmasını ve bu bölgede güçlü bir Türkiye’nin mevcudiyetini istemeyen düşmanlarımız daima var olmuştur. Bu düşmanların yerli işbirlikçileri ve destekçileri de hiç şüphesiz her zaman bulunmuştur. Bu düşmanlar tarihin her döneminde sinsice fırsat kollamışlar, kendilerince şartların uygun olduğunu gördükleri vakit, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve milli birliğimize gizli veya açıkça saldırmaktan kaçınmamışlardır.

Bu durum Cumhuriyet döneminde de bugün de kat'iyen değişmemiştir. Üstelik bugün tehdit ve saldırıların niteliği daha hain, daha alçakça bir mahiyet kazanmıştır. Kirli ve kanlı senaryoların figüranlığını yapanlar, aslında kime hizmet ettiklerini, kimin piyonu olduklarını bilmeden kendi güvenliklerinin de bekçiliğini yapan emniyet ve güvenlik güçlerimize, masum vatandaşlarımıza saldırmaktadır. Fakat iç ve dış düşmanlarımız şunu asla unutmamalıdır ki; bu millet, dünyanın en onurlu ve vatan sevgisi en yüksek milletidir. Dün Malazgirt'te, Çanakkale'de, Sakarya'da bütün unsurlarıyla bir bütün olarak düşmanlarını yok eden Türk Milleti, bugün de birliğine, bütünlüğüne ve bağımsızlığına yönelik her türlü saldırıyı yok etmeye muktedirdir. Bu hainlerin de, dünkü hainler gibi akıttıkları kanda boğulacağından ve tarihin karanlıklarına gömüleceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır" diye konuştu.

Vali Kamçı'nın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Muharip Gazi Bayram Akdemir tarafından temsili olarak Türk Bayrağı bir öğrenciye teslim edilirken törende son olarak resmi geçiş töreni düzenlendi. Askeri birliklerin geçişi sırasında vatandaşlar ellerindeki Türk Bayrakları ile coşkuya ortak olurken Kara Hava Alayı'na bağlı helikopterler de tören alanının üzerinden gösteri uçuşu gerçekleştirdi.
Polis ekipleri de tören boyunca üst düzey güvenlik önlemi aldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 265
Bu Ay : 783
Toplam : 783

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom