Tarihi Surlar Yükseliyor

Battalgazi ilçesindeki tarihi surlar yeniden yükseliyor.

Tarihi Surlar Yükseliyor Malatya İlçe

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Eski Malatya’da bulunan tarihi surların restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında bilgiler alan Başkan Gürkan, yaptığı açıklamada, tarihi surların Malatya için önemine dikkat çekti. Gürkan, “Surların yok olmaya yüz tuttuğunu görünce burayla ilgili gerek kamulaştırılma noktasında, gerek restorasyon projeleri noktasında belediyemiz lokomotif görevi yaptı. Kültür Bakanlığımızda, Koruma Kurullarımızla ve Anıtlar Kuruluyla gerekli görüşmeler yapılarak, buraların özellikle bu 600 metrelik kısmının kamulaştırılma işlemi bitirildi.

Bunların ihalesi yapılarak, Sıptırız kapı dediğimiz yerden başlanarak sağ ve sol aksından şu anda çalışmalar devam ediyor. Önemli olan insanlığın ortak değeri olan tarihi ve kültürel mirasımızın, kadim medeniyetimizin üzerinde yükseltilmesidir. Şu anda da ihalesi yapılan bu surların bir taraftan sağ akstan, bir taraftan sol akstan ilerlemeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni hibe projelerle bu surların devam etmesi noktasındaki çalışmalarımız devam edecek. Yeni kamulaştırmalarla birlikte 2 bin 800 metrelik kısımda da çalışmalar yapılacak” şeklinde konuştu.

Battalgazi ilçesinin kültür ve turizmin merkezi olacağını belirten Başkan Gürkan, “Geçmiş dönemde 300 yılda yapılan bu surlar, bu dönemde inşallah 15-20 yıl içinde bitirilir diye düşünüyorum. Medeniyetler merkezi olan Battalgazi, aynı zamanda kültür ve turizmin de merkezi olacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 62
Bu Ay : 4428
Toplam : 4428

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom