Başbuğ görevden alınsın!

Sivil toplum kuruluşlarının sağanak yağış altında gerçekleştirdikleri eylemde darbeciler protesto edildi, hükümete Başbuğ'u görevden alın çağrısı yapıldı.

Başbuğ görevden alınsın! Türkiye-Dünya

Salih Kutluer / Özgün Duruş Gazetesi

Akabe Vakfı, AKDAV, Araştırma Kültür Vakfı, ASDER, İHH, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Hikmet Vakfı, Mazlumder, Medeniyet Derneği, Özgür-Der ve Uluslararası Hukukçular Birliği gibi kuruluşların yer aldığı Adalet İçin Dayanışma Platformu, ilk eylemini gerçekleştirdi. Taksim Meydanı’nda yoğun yağış altında yapılan eylemde “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” ve darbeci zihniyet protesto edildi.

Olumsuz hava şartlarına karşın Taksim Meydanı`na gelen kişiler, başta Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ve son "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" adlı darbe belgesinde ismi geçenler olmak üzere tüm darbecilerin yargılanmasını ve hesap vermesini istediler. "Cuntaya Hayır, Darbeciler Yargılansın!" yazılı pankart ve dövizlerin açıldığı eylemde, "Darbeciler Yargılansın, Gasp Edilen Haklar Geri Verilsin!", "Genelkurmay Halka Hesap Verecek!", "Askeri Yargı Saçmalığına Son!", "Asker Kışlaya, Halk İktidara!", "Genelkurmay, Yargıdan Elini Çek!", "Kahrolsun Halkın Düşmanı Cunta!", "Darbeciler Yenilecek, Direnenler Kazanacak!", "Ergenekon Batağı Kurutulsun!", "Direniş, Adalet, Özgürlük!" şeklinde sloganlar atıldı.

Eylemde Vakit gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karahasanoğlu ve eski Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek yaptıkları konuşmalarda ortaya çıkan darbe belgesinin hesabının verilmesini ve cuntacı yapılanmaların derhal cezalandırılmasını istediler. Hükümetin bu alçak komplonun peşini bırakmamasının gerekliliğini vurgulayan konuşmacılar, hükümeti İlker Başbuğ’u görevden almaya çağırdılar.

Eylemde konuşan isimlerden Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Hülya Şekerci ise militarist zihniyetin devletin tüm kurum ve kuruluşlarına hâkim olduğunu belirtti. Ordunun her şeyiyle siyasetin içine gömüldüğünü, boğazına kadar darbe batağına saplandığını ifade eden Şekerci, darbe planlarında adı geçen tüm askeri personelin görevden el çektirilerek yargılanmalarının önünün açılması gerektiğini ifade etti. Ordunun siyaset üzerindeki tahakkümünün sona ermesi gerektiğini belirten Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise Adalet İçin Dayanışma adına hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Diyarbakır: “Darbeciler Halka Hesap Vermelidir!”

Islak imzalı darbe belgesine ilk tepkiyi Diyarbakır gösterdi. Özgür-Der Diyarbakır Şubesinin organize ettiği eylemde Genelkurmay Başkanlığı belgeleri imha ederek gerçekleri örtmeye çalışmakla suçlandı. Eylemde konuşan Islah Hareketi başkanı Masum Yokuş, ‘İrtica ile mücadele eylem planı’na kâğıt parçası diyen Genelkurmay, daha önce de her yerden çıkan el bombaları ve lav silahlarına da ‘boru’ demişti. Gelinen noktada ‘irtica ile mücadele eylem planı’nın gerçek olduğu anlaşıldı. İmzanın ıslak olduğu tespit edildi. Bu planın detayı da ortaya çıktı. Genelkurmay, hesap vermek yerine yine yeni komplolar kurmakla meşgul. Bu komplo planına da nasıl bir ‘boru’ ya da ‘kâğıt parçası’ takılacağını zaman gösterecek. Genelkurmay`ın bu komploların bizzat içerisinde olduğu anlaşılmıştır” şeklinde konuştu.

Tokat, “Eylem Planı”na eylemle cevap verdi

 

Tokat’ta faaliyetlerini sürdüren Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD), Yeraltı Çarşısı üstünde yoğun yağmura rağmen bir eylem düzenleyerek “Darbe planlarının altındaki imza ıslak çıktı, cuntanın tuzunun kuru olmadığı da ortaya çıksın! Darbe heveslileri suçüstü yakalanmıştır, gereği derhal yapılsın! Rütbeleri ne olursa olsun, komplo belgelerine adı karışanlar görevden alınmalı ve yargılanmalıdır” mesajı verdi.

Dernek adına açıklamayı okuyan Beytullah Önce şunları söyledi: “Bilin ki bugün başörtülü oldukları için kürsülerden, gezi otobüslerinden indirilen Tevhidelerin, Demetlerin, Büşraların ve Mervelerin hakkını aramazsanız, yarın kendi kızlarınızı bu zulümden koruyamazsınız! Bilin ki bugün Mizgin Özbek’in 9’unda, Uğur Kaymaz’ı, Ceylan Önkol’u 13’ünde öldürenlerden hesap sormazsanız, yarın kendi çocuklarınızı evinizin önünde vurulmaktan koruyamazsanız! Bilin ki bugün ucundan yakalanan Ergenekon’a, cuntacılara kayıtsız kalırsanız, gün gelir ateş size de dokunur! Adalet, vicdan ve insaf sahibi herkesi zulme karşı tavır almaya çağırıyoruz. Gün, dayanışma günüdür! Gün, direniş günüdür! Sadece bugün ya da bu kez değil, zulüm bitene kadar!”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 931
Bu Ay : 2499
Toplam : 2499

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom