Taş ocağına Karşın Eylem Yaptılar

Malatya’da mahallelerine taş ocağı kurulmasını istemeyen vatandaşlar, 3’üncü kez bölgeye giderek protesto gösterisi yaptı.

Taş ocağına Karşın Eylem Yaptılar Malatya Haber

Battalgazi İlçesine bağlı Beydağı Mahallesi (Mamurek Köyü) sakinleri, mahalle sınırlarında bulunan Naldöken Dağı’nda taş ocağı şantiyesinin kurulmasına ilişkin eylem yaptı. Mamurek sakinleri taş ocağını köylerinde istemediklerini yenilerken, yetkililere seslerini duyurmak istediler.

Traktörleri ile Mamurek Köyü meydanında toplanan köy sakinleri daha sonra taş ocağının kurulduğu bölgeye yürüyerek eylem yaptı. Genç yaşlı birçok vatandaşın katıldığı eylemde, “Dünya genelinde doğaya ve insana saldırılar durdurulsun”, “Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz Naldöken Dağı havamızdır, nefesimizdir yok edilemez” pankartları taşıyarak “Doğanın dili sözü olacağız” sloganı attılar.

Yapılan taş ocağı üzerinde bulunan kara yoluna çıkan kalabalık burada basın açıklaması yaparak yetkililere seslendi. Mamurek Mahallesi sakinleri adına konuşan Rasim Toprak, “Bizler Mamurek halkı olarak yöremizin Naldöken Dağı’nda çalışır duruma getirilmiş ve şuan aktif olarak çalışmakta olan taş ocağının yöremize ve insanımıza yansıtacağı kimyasal ve zararlı maddelerin, bu günlerimizi ve yarınlarımızı etkileyeceği, hayatımızı engelleyeceği bilinen bir gerçek ve kaygıdır” dedi.

Mamurek Naldöken Dağı’nda kurulan taş ocağını ve mucur tesislerini hiçbir zaman kabullenmeyeceklerini belirten Toprak, “İlgili belediyenin bu elverişli coğrafyayı bir taş ocağı uğruna kimyasallarla yok etmesini doğru bulmuyoruz. Doğaya yaptıkları saldırıyı dünya halklarının ortak görüşüyle kınıyoruz” diye konuştu.
Jandarma ekiplerinin de geniş güvenlik önlemi aldığı eyleme, çeşitli siyasi partiler de destek verdi. Grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 859
Bu Ay : 6053
Toplam : 6053

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom