Anadolu Basını İçin Büyük Kazanım

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Basın Kartları ile ilgili yönetmelikte yapılan değişikliklerin 25 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, “Yapılan değişiklikler, Anadolu basını için büyük kazanımlar getiriyor” dedi.

Anadolu Basını İçin Büyük Kazanım Malatya Haber

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili ve Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, basın kartları bekleme sürelerinin düşürülmesinin önemli bir hakkın gazetecilere verilmesi olduğunu belirterek, “Konfederasyonumuz ve Federasyonumuzun bir süredir mücadelesini verdiği bu değişikliklerin öncelikle meslektaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Bizce yönetmelikte yapılan değişiklikle elde edilen kazanımların en önemlisi bekleme sürelerinin kısaltılması, Basın-İş Kanunu kapsamında 5 yıl çalıştığını belgelendiren meslektaşlarımıza bekleme süresine tabi tutulmadan basın kartı verilmesidir. Bilindiği gibi Basın Kartı olmayan meslektaşlarımız emeklilik işlemlerinde yıpranma hakkından yararlanamıyorlardı. Bekleme süresinin kısaltılması ve en az 5 yıl çalıştığını belgelendiren meslektaşlarımıza bekleme süresi uygulanmadan Basın Kartı verilmesi, emeklilik işlemlerine olumlu yansıyacaktır. Ayrıca, engelli meslektaşlarımıza bekleme süresi aranmadan basın kartı verilmesi de önemli bir gelişmedir” diye konuştu.

Yönetmelik değişikliğiyle Basın Kartları Komisyonunun da yeniden oluşturulduğuna işaret eden Karaduman, şunları söyledi:

“Yapılan değişiklikle, Basın Kartları Komisyonu’nda Anadolu’da çalışan meslektaşlarımızın ve yayın hayatını devam ettiren gazetelerin temsilcilerinin de yer almış olmasıdır. Anadolu’daki bin 200 gazeteyi temsil eden ve seçimle göreve gelmiş bulunan 3 temsilcimiz bu komisyonda görev yapacaktır. Bu Anadolu basını açısından çok önemli bir gelişme ve hakkın sahibine teslim edilmesidir. Elbette zamanla diğer beklentiler de değerlendirilecektir diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan komisyonda temsil açısından gördüğümüz en önemli ve giderilmesi elzem olan eksiklik ise; bugün 8 Federasyon, 86 gazeteci derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu ve 20 bin sarı basın kartı sahibi meslektaşımızı temsil eden Türkiye’nin en büyük çatı örgütü Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’ndan temsilci bulunmamasıdır. Bu eksikliğin giderilmesi beklentisi ile yeni yönetmeliğin camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyor, komisyonda görev alacak olan başta Anadolu’da bin 200 gazeteyi temsil edecek olan meslektaşlarımız olmak üzere tüm üyeleri kutluyor, başarılar diliyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 108
Bu Ay : 1690
Toplam : 1690

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom