Dün Madımaktaydık, Bugün Başbağlar'da

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve bir grup CHP milletvekiliyle birlikte 22 yıl önce Başbağlar’da katledilen 33 masum vatandaş için yarın düzenlenecek anma törenine katılacak.

Dün Madımaktaydık, Bugün Başbağlar'da Malatya Siyaset

Konuya ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba şu ifadelerde bulundu:

"Bizler CHP olarak Sivas’ta, Başbağlar’da ve Roboski’de yaşanan acıların ortaklığını fark eden bir partiyiz. 2 Temmuz’da Madımak Katliamı’nı anmak için Sivas’taydık. Bugün Başbağlar Katliamı’nı anmak üzere Erzincan’a gidiyoruz. Acıların yaşandığı 3 yeri de yıldönümlerinde hatırlayan ve her yıl ziyaret eden tek siyasi partinin CHP olduğunu belirtmek istiyorum.”

Ağbaba, “Maalesef 1993 yılı ülkemizde birçok kanlı olayın, katliamların, faili meçhul cinayetlerin yaşandığı, kaosun hız kesmediği bir yıldı. Her kesimden insanımızı bu karanlık yılda kurban verdik. Bunda her şeyden önce siyaset kurumunun büyük sorumluluğu vardır. Maalesef kamplaşmalar, siyasi ayrışmalar, ülkeyi yönetenlerin kutuplaştırıcı ifadeleri toplumda bu tür acıların önünü açıyor, tetikliyor. Bunu tarihte Başbağlar’da, Sivas’ta, 12 Eylül öncesinde çok yaşadık. Birileri ‘senin acın’, ‘benim acım’ diye acıları ayırdılar. Ölü insanların üzerinden dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yaptılar. Unutmayalım ki, acıları karşılaştırmak ve insanları inancı üzerinden kamplaştırmak da bir insanlık suçudur. Bu acı hepimizin acısıdır” dedi.

Başbağlar Katliamı, Sivas Katliamı ve Uludere Katliamı gibi toplumu derinden sarsan olayların açıklığa kavuşturulmadan toplumsal vicdanın ve adalet anlayışının yerine gelmeyeceğini ifade eden Ağbaba, 22 yıldır failleri bulunup yargı önüne çıkarılamayan Başbağlar Katliamı'nın aydınlatılması için TBMM'ye Araştırma Önergesi verdi. Ağbaba, "Başbağların acısını bir nebze olsun dindirmek için TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi partileri bu önergeye destek vermeye davet ediyorum" dedi.

Ağbaba şunları söyledi:

“Oy avcılığı uğruna nefret söylemleri kullananlar, kendinden olmayan herkesi ötekileştirdi. Bizim mücadele etmemiz gereken zihniyet, bize bu acıları çektiren, topluma nifak tohumu eken, kendi çıkarı için halk arasında kutuplaşma yoluyla kaos oluşturmaya çalışanlar ayrımcı zihniyettir. Bundan sonra böyle acıların yaşanmaması için atılacak ilk adım, her şeyden önce, geçmişte yaşadığımız acılarımızı sahiplenmekten, birbirimizi anlamaktan geçiyor. Toplumumuzda, acılar üzerinden ayrışma kültürü değil, acılarımız vesilesiyle birleşme ve birbirimizin acılarını sahiplenme kültürünün hakim olduğunu çok net biçimde görmeliyiz. Biz CHP olarak, yaşadığımız acıları unutmadan, yurttaşımızdan, ülkeyi yöneten en üst makama kadar herkese demokrasiyi, hoşgörüyü, barışı yayacak, kardeşliği pekiştirecek adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu anlamda her türlü ayrımcılığın, kutuplaştırıcı mantığın ve şiddetin karşısında olacağız.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 326
Bu Ay : 6410
Toplam : 6410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom