Kiraz Sineği İle Mücadele Başladı

Dalbastı kirazları ile meşhur olan Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde, kiraz sineği ile mücadele kapsamında ilaçlamalar başladı.

Kiraz Sineği İle Mücadele Başladı Malatya Ekonomi

Yeşilyurt Ziraat Odası koordinasyonunda yürütülen ilaçlamada oluşturulan 5 ekip aynı anda çeşitli bölgelerde kiraz bahçelerini ilaçlıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi’nin de destekleri ile gerçekleştirilen ilaçlamada 1200 ton ilaç ile ilçedeki tüm kiraz ağaçlarının ilaçlanması planlanıyor.

Kiraz üreticileri, Yeşilyurt Ziraat Odası ile irtibata geçerek, bahçesinin ilaçlanması için sıra alıyor. İlaçlamaları yerinde inceleyen Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, 2006 yılından itibaren başladıkları ilaçlamaya bu yılda başladıklarını belirterek amaçlarının burada üreticinin yanında türeticiyi da korumak olduğunu söyledi.

Organik olarak yapılan ilaçlamalar sayesinde tüketicinin de sağlığının korunduğunun altını çizen Solmaz, Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya ve diğer ülkelerin istediği ilaçları kullandıklarını söyledi. Kirazın yurt dışına rahatlıkla ihracatının yapılması adına oda olarak gerekli önlemleri aldıklarını belirten Solmaz, “Yeter ki Yeşilyurt’umuzun kirazı dış pazarlarda hak ettiği yeri bulsun” dedi.

Solmaz, ayrıca bu yıl Yeşilyurt kirazının Coğrafi İşaretlerde yerini alacağını da belirterek “Türkiye haritasına bakıldığı zaman kiraz denilince Yeşilyurt ilçesi görülecek” diye konuştu. Yeşilyurt kirazının coğrafi işaretlerde yerini almasının ardından üreticiye de katkı sağlanacağın ifade eden Solmaz, “. Şuan Türkiye’de kiraz olarak Yeşilyurt kirazı aranmaktadır. Çünkü bölgenin ikliminden dolayı bizim kirazda büyük kalibre yani damak zevki oluşmaktadır” dedi.

Oda olarak ilçedeki kiraz ağaçlarını tek elden ilaçladıklarının altını çizen Solmaz, ilaçlamada kendilerine desteklerini esirgemeyen Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Yeşilyurt Belediyesi ve Kaymakamlığına çiftçiler adına teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 36
Bugün : 860
Bu Ay : 1595
Toplam : 1595

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom