Malatya'da Kayıt Dışı İstihdam Sorunu

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, konu hakkında farkındalığın artırılması ve kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla başlattığı “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi” toplantısı Malatya’da yapıldı.

Malatya'da Kayıt Dışı İstihdam Sorunu Malatya Haber

Ramada AltınKayısı Otel’de düzenlenen toplantıya SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, SGK Malatya İl Müdürü Ayten Kara ve basın mensupları katıldı. SGK Malatya İl Müdürü Ayten Kara yaptığı açış konuşmasında 2014 yılında Malatya’da 752 iş yerini denetlediklerini ve 160 işyerinin tescilsiz olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Denetimler sonucunda bin 537 işçiyi de kayıt altına aldıklarını belirten Kara, bu yılın Mart ayına kadar ise 201 iş yeri denetimi gerçekleştirdiklerini söyledi. İl Müdürü Kara, bu yıl ise 3 aylık sürede 439 işçiyi sigortalı olarak kayıt altına aldıklarını kaydetti.

Toplantıda daha sonra söz alan Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, 12 yıllık süreçte kayıt dışı istihdamda önemli bir düşüş yaşandığını belirterek, 2002 yılında kayıt dışı istihdamın yüzde 50’lilerde iken şuan yüzde 32’lere düştüğünü söyledi.

Kayıt dışı istihdamın ülkede olduğu gibi Malatya’da da ciddi bir sorun olduğunu belirten Süngü, 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflerinin yüzde 32 olan kayıt dışı oranını yüzde 15’lere indirmek olduğunu söyledi. Çalışan her işçinin ‘Ben sigorta istiyorum’ demesi gerektiğini belirten Süngü, “TUİK Türkiye’yi 26 bölgeye ayırıyor. 26 bölge bazında değerlendirme yapıyor. Malatya TR 2 bölgesinde yer alıyor. Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli’yi global olarak değerlendiriyor. Bu 4 ilin ortalamasında Malatya’da kayıt dışılık yüzde 48” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 144
Bu Ay : 767
Toplam : 767

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom