Darende'de Araziler Sular Altında

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Güdül, Akova ve Irmaklı mahallelerinde sağanağın sele dönüşmesi ile taşan dere suları bahçe ve tarım arazilerinde maddi hasara neden oldu.

Darende'de Araziler Sular Altında Malatya İlçe

Sağanağın dolu şeklinde etkili olduğu Güdül Mahallesi’nde menfezin küçük olması ve selle gelen birikintilerle kapanması nedeniyle taşkın meydana geldi. Dereden taşan sular, tarım arazilerinde maddi hasara yol açtı. Evlerin bahçelerine de zarar veren sel, ağaçları kökünden söktü. Dere kenarında bulunan çok sayıda bahçe kullanılmaz hale gelirken, selle birlikte gelen birikintiler ve çamur da evlerin bahçelerine doldu.

Selin ardından mahalleleri gezen Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, yaşananlar hakkında bilgi aldı. Güdül Mahallesi Muhtarı Erdal Çaptuğ ve vatandaşlarla görüşen Başkan Eser, olayın doğal bir afet olduğunu belirtti. Aşırı yağışın dere yatağında taşkına neden olduğunu ve menfezin küçük olmasından dolayı fazla gelen suların çevrede hasara yol açtığını kaydeden Eser, “Şu an için çok ciddi bir sıkıntı yok. Tarım arazileri ve bahçelerde hasar tespit çalışması yapılacak. Kum ve kaya parçaları ile dolan arıklar kepçe yardımı ile temizlenecek. Kapanan yollar ekiplerimiz tarafından açılmış durumda. Vatandaşımızı dinleyip yardımcı olacağız. En büyük sevincimiz can kaybının olmamasıdır” dedi.

Vatandaşlara “geçmiş olsun” dileklerini bildiren Eser, “Vatandaşın yanında yer alıp elimizden geldiği kadar sıkıntılarını gidermeye çalışacağız” diye konuştu.

Hasar tespit çalışmalarına başlanılan mahallelerde, depo ve evleri selden etkilenen vatandaşlar da zararlarının hafifletilmesi amacıyla devletten destek beklediklerini belirttiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 722
Bu Ay : 8781
Toplam : 8781

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom