Kitap Fuarında Çanakkale Müzesi Açıldı

Müze Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, Çanakkale’nin hiçbir zaman unutulmaması gereken bir Türkiye tarihi olduğunu belirterek, müzede bine yakın malzeme ile Çanakkale’de yatan Malatyalı şehitlerin olduğunu söyledi.

Kitap Fuarında Çanakkale Müzesi Açıldı Malatya Haber

Dünya savaş tarihinin en önemli zaferlerinden birisi olan ve tarihin akışını değiştiren Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı dolayısıyla Türkiye genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenirken, 05-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nın Tema’sı ‘Çanakkale’nin 100. Yılı Anısına’ olarak belirlendi.

Türkiye’nin önemli fuarlarından birisi olan Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nda bu yıl ‘Çanakkale Tema’sının yanı sıra, ‘Çanakkale 100. Yıl Müzesi’ açıldı. Açılan müze sayesinde Çanakkale savaşlarında kullanılan malzemeler, Malatyalı şehitler ile daha birçok bilgi, doküman ve materyaller Malatyalılar’ın ziyaretine sunuldu.

Açılan müze ile ilgili bilgiler veren Çanakkale 100. Yıl Müzesi Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, Çanakkale’nin unutmamamız gereken bir Türkiye tarihi olduğunu belirterek, herkesin bu tarihi bilmesi gerektiğini söyledi. Çanakkale’ye gelemeyen ve bu önemli tarihi göremeyenler için açılan müzenin önemli bir fırsat olduğunu kaydeden Yürükaslan özetle şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümünü kutladık. Bu destanı tüm Türkiye sathında hem anlatmak, hem de Çanakkale’ye gelemeyen özellikle öğrenci kitlelerine ulaştırmak için gezici müzeler tahsis edildi. Bu müzeler içerisinde en büyüğü olan 100. Yıl Müzesi, 4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nın onur konuğu olarak Malatya’ya geldi. Çanakkale Valiliğimiz ile Gaziler Vakfı’nın bünyesinde bulunan müze, Malatya halkına, öğrencilerine Çanakkale’yi, Çanakkale ruhunun ne olduğunu anlatmak için 10 gün müddetle Malatya’da kalacak” dedi.

14 Mayıs tarihine kadar Malatya’da kalacak olan müzede bine yakın malzeme ve Çanakkale’de şehit olan Malatyalıların bulunduğunu söyleyen Yürükaslan, “Müzemizde çok önemli masalarımız var. Çanakkale tarihinin bile çok az bahsettiği, çok önemli masalar getirdik. Çanakkale’de yatan Malatyalı şehitlerden bir grup, bir demet getirdik. Malatya’nın Çanakkale’de yatmakta olan 141 şehidi var.

Müze çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Çanakkale’yi görme imkanı olmayanlara çok önemli misyon üstlenmiş vaziyette. Dün ilk gün olmasına rağmen Kitap Fuarı’nın en yoğun standı oldu. Çanakkale hiçbir zaman unutmamamız gereken bir Türkiye tarihi. Çanakkale’nin siyaseti, dini, ırkı yok. Özellikle bu müze tüm Türkiye genelinde her dolaştığı yerde çok büyük ses getirdi. Çok büyük ilgi ve alaka ile karşılandı” şeklinde sözlerini tamamladı.

ekareye 6 bin merminin düştüğü Çanakkale savaşları ile ilgili açılan ‘Çanakkale 100. Yıl Müzesi’ içerisinde bulunduğu 4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı ile birlikte ziyaretçilerini bekliyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 120
Bu Ay : 6100
Toplam : 6100

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom