Eğitim-sen'den Atama İle İlgili Açıklama

Malatya Eğitim-Sen Şube Başkanı Tarık Kaya, “Milli Eğitim Bakanlığı yeni öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile öğretmenlere eziyet etmeyi sürdürmektedir” dedi.

Eğitim-sen'den Atama İle İlgili Açıklama Malatya Haber

Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Şube Başkanı Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” ile ilgili sendikalardan görüş ve öneriler istediğini ancak yapılan düzenlemeler ile öğretmenlerin mağdur edilmeye devam edildiğini söyledi.

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin, 17 Nisan Cuma günü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Kaya, “Uzun süredir tartışılan öğretmenlere zorunlu rotasyon, aday öğretmenlere performans ve sözlü sınav ve özür grubu tayinleri gibi konular başta olmak üzere, öğretmenlerin atanması ve yer değiştirmesi ile ilgili pek çok başlıkta büyük tepki çeken değişiklikler yapılmıştır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, resmi gazetede yayınlanan “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” sorun çözmekten çok, yeni sorunlar üreten ve geniş bir kesimde mağduriyet yaratan düzenlemelerle büyük tepki çekmiştir” dedi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Kaya açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim yöneticilerinin tamamından sonra şimdi de öğretmenleri çalışma sürelerine bağlı olarak zorunlu rotasyona tabi tutacaktır. MEB’in öğretmenleri zorunlu rotasyona tabi tutmasıyla eğitimin hangi sorununa çözüm üretileceği, hangi önemli gereksinimin karşılanacağı belli değildir. Başarısı ile ilgili hiçbir tartışma olmayan, hakkındaki disiplin soruşturması sonucu görev yerinin değiştirilmesi önerilmemiş, görev yerinin değiştirilmesi isteğinde bulunmamış, günlük yaşamını (ev, çocuklarının eğitim durumları gibi) buna göre düzenlemiş bir öğretmenin görev yerinin değiştirilmesinin eğitim sistemine hiçbir katkısının olması beklenemez. MEB bu düzenleme ile tarihin en büyük sürgün operasyonunu için düğmeye basmış, eğitimde yeni bir kaos yaratmak için adeta seferber olmuştur.

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yapılan ve şimdiden büyük tepki çeken düzenlemelere ne öğretmenlerin ne de sendikamızın onay vermesi mümkün değildir. Zorunlu rotasyon dayatmasında ısrar, aday öğretmenlere yönelik performans, yazılı ve sözlü sınav uygulaması, özür grubu tayinlerinin zorlaştırılması, yüz binlerce işsiz öğretmen atama beklerken, sınavsız öğretmen alımı, Fen ve sosyal bilimler liselerine sınavsız geçiş, zorunlu hizmet affının olmaması gibi çok sayıda düzenleme karşısında, Eğitim Sen olarak hukuksal girişimlerimizi başlatmış bulunuyoruz”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 175
Bu Ay : 798
Toplam : 798

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom